Protiatómové kryty, bunkre a skladiská z čias vojny už nemusia chátrať. Informačno-technologické firmy ich objavili pre svoj biznis – budujú v nich svoje dátové centrá, ktoré potrebujú byť čo najviac chránené pred vonkajším svetom. Jedno z najzaujímavejších z nich vyrástlo pred niekoľkými mesiacmi v Štokholme.
Svet ako zo sci-fi. Ale reálny
Tisícky počítačov Bahnhofu, najväčšieho švédskeho poskytovateľa internetu, bzučia priamo pod nohami chodcov v centre mesta. Firma ho postavila v bývalom protiatómovom kryte, ktorý je tridsať metrov pod zemou.
Inšpirovaná filmami so sci-fi tematikou doň umiestnila prvky, ktoré by ste inde hľadali len ťažko: nad hlavami pracovníkov každé ráno vychádza umelé slnko a v priestore, ktorý má rozlohu viac ako tisíc sto metrov štvorcových, nechýba množstvo živých rastlín, ktoré vám dajú pocit, že ste skôr v akejsi tmavej džungli. Aby bol dojem dokonalý, je tu ešte veľké akvárium s morskou vodou a rybami, umelé vodopády a zariadenie, ktoré vytvára pri podlahe hmlu.
„Hneď ako sme dostali k dispozícii tento bunker, vedeli sme, že ho skrátka nemôžeme vybudovať ako bežné centrum, že to musíme urobiť inak,“ povedal pre server Pingdom.com Jon Karlung, riaditeľ Bahnhofu.
Prízemná hmla a všadeprítomné rastliny majú podzemný priestor zútulňovať.
Foto - BAHNHOF.SE
Ide najmä o bezpečnosť
Aj keď centrum na prvý pohľad vyzerá skôr ako imidžová záležitosť, pre poskytovateľa má v skutočnosti celkom iný benefit než len dobré renomé – na rozdiel od iných dátových centier je oveľa menej odkázané na ostatný svet. Nevyradí ho z činnosti živelná pohroma a napríklad ani výbuch vodíkovej bomby.
Pre prípad výpadku energie je vybavené výkonným záložným zdrojom, ktorý serverom dodá energiu na niekoľko desiatok hodín.
S ostatným svetom je centrum prepojené troma rôznymi druhmi spojenia pre prípad, že by sa niektoré z nich porušilo.
Ďalšou z výhod, ktoré podobné centrá poskytujú, je, že sú vo väčšom chlade, takže sa minie menej energie na chladenie počítačov.
Začína sa lov na bunkre
Možnosť umiestniť svoje servery do bunkra začali poskytovať viaceré spoločnosti, ako napríklad Bunker hawaii alebo InfoBunker.
Americká spoločnosť Prairie Bunkers minulý týždeň oznámila, že sa dohodla s americkým štátom Nebraska na odkúpení 184 bunkrov z čias druhej svetovej vojny. Chce v nich vybudovať celú sieť datacentier na prenájom.
Umelý vodopád a machom pokryté steny.
FOTO – BAHNHOF.SE
Z okna sa pracovníkom naskytá pohľad ako na mesačnú krajinu. Za všetko môže správne nasvietenie.
FOTO – BAHNHOF.SE