KOŠICE.Zásadnú inováciu v ultrazvukovej lekárskej diagnostike srdca prináša nový systém na získanie jeho trojrozmerného, celoobjemového obrazu, ktorý vo svetovej premiére predstavili dnes v Košiciach.
Prístroj Acuson SC2000 je výsledkom trojročného medzinárodného projektu koncernu Siemens. Podieľalo sa na ňom celosvetovo približne 120 špecialistov v USA, na Slovensku a v Indii. Košické pracovisko Siemens PSE spolu s Lekárskou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) pritom zastrešilo vývoj najpodstatnejšej časti softvéru zabezpečujúceho zobrazenie zozbieraných diagnostických dát.
Ako spresnil na tlačovej konferencii počas prezentácie prístroja vedúci ultrazvukového tímu z košického pracoviska spoločnosti Miroslav Kliment, vývoj prístroja začal v roku 2005 v USA. Postupne jeho hlavné komponenty presunul koncern do Košíc, kde v spolupráci s Indiou a USA vznikla prvá verzia produktu.
Jeho jedinečnosť v porovnaní s doterajšou dvojrozmernou echokardiografiou spočíva okrem iného v tom, že je schopný v rámci jedného cyklu srdca vytvoriť jeho komplexný obraz a všetky výpočty sú presné a neporovnateľne rýchlejšie, dodal Kliment. Takýmto rýchlym a presným vyšetrením srdca sa skráti potrebný operačný čas a minimalizujú rizika poškodenia ďalších životne dôležitých orgánov, ako je napríklad mozog.
Podľa zástupcu spoločného pracoviska na vývoj ultrazvukov na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) Gabriela Valočíka technologické možnosti nového ultrazvuku Acuson SC2000 predbehli bežne zaužívané diagnostické postupy a merania v praxi.
"Už na základe prvých skúseností môžem povedať, že systém spracúva informácie bezkonkurenčne rýchlejšie ako všetky doterajšie systémy a umožňuje získať trojrozmerný obraz celého objemu srdca v priebehu jediného srdcového úderu.
Ako informovali ďalej zástupcovia spoločnosti, na svete sú zatiaľ prvé tri prístroje, pričom na európsky trh sa dostane začiatkom roka 2009. V Košiciach budú lekári realizovať výkony na najmodernejšom ultrazvuku pre slovenských pacientov v rámci spoločného pracoviska spoločnosti s LF UPJŠ tiež od začiatku budúceho roka. K jeho hlavným používateľom môžu patriť národné srdcovocievne ústavy a špecializované kardiovaskulárne kliniky. Jeho výhodou je aj to, že ho nemusí obsluhovať lekár - špecialista, ale aj bežná na to vyškolená obsluha. Kardiologické ochorenia sú príčinou až 50 percent všetkých úmrtí na Slovensku.
Prvým vyšetreným pacientom na novom prístroji bol košický hudobník Marián Čekovský, ktorý ho pokrstil červenými papierovými srdiečkami.