BRATISLAVA. Výstavný projekt Planéta, na ktorej žijeme pripravilo Slovenské národné múzeum - Prírodovedné múzeum (SNM-PM) v Bratislave a Geologický ústav Slovenskej akadémie vied v spolupráci s ďalšími inštitúciami pre všetkých, ktorí sú zvedaví, ako vznikla Zem a čo sa v jej vnútri nachádza. Výstava je jednou z hlavných aktivít SR v rámci Medzinárodného roku planéty Zem, ktorý vyhlásila Organizácia spojených národov, uviedol pre TASR riaditeľ SNM-PM Milan Rybecký.
Pre verejnosť bude sprístupnená od 25. novembra 2008 do 30. júna 2009 v priestoroch SNM na Vajanského nábreží v Bratislave. Ako doplnili organizátori podujatia na dnešnej tlačovej besede, výstava priblíži návštevníkom mozaiku dlhej geologickej histórie Zeme až po jej súčasnosť. Výstavný projekt predstavuje našu planétu a jej štyri základné geosféry - litosféru, hydrosféru, atmosféru a biosféru. Jedným z dominantných prvkov je takmer tri metre veľký rez Zeme. Tento model priblíži základné deje v zemskom telese, ktoré ovplyvňujú podmienky aj na povrchu. Zaujme aj funkčný model sopky a vystavené sopečné horniny.
Planéta, na ktorej žijeme ponúka aj vznik biosféry a jej zmeny v minulých dobách. V štyroch geologických obdobiach znázorňuje vývoj života na Zemi. Okrem originálnych skamenelín je táto časť výstavy doplnená napríklad aj o model takmer jeden meter veľkej karbónskej vážky s rozpätím krídiel až 75 cm.
Výstava v krátkosti predstavuje aj geológiu a surovinové zdroje Slovenska. Dopĺňa ju tiež niekoľko novovytvorených animácií z geologického vývoja na Zemi, napríklad aj zánik dinosaurov či príčiny klimatických zmien.