SME

Obama bez BlackBerry? Ťažké, ale bezpečné

Budúci americký prezident používal mobilný telefón s funkciou počítača stále. Teraz sa ho má vzdať.

Prepáčte, pán prezident. Prosím, odovzdajte svoj BlackBerry. Toto sú slová, ktorých sa novozvolený prezident Barack Obama obáva. Podľa priateľov a poradcov ich však očakáva, keď bude v januári preberať post.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celé roky bol Obama priam závislý od svojho BlackBerry. Mobilný telefón s funkciami počítača mal väčšinou pripevnený na opasku, pretože mu poskytoval jediné spojenie s vonkajším svetom počas predvolebnej kampane.

No než sa dostane do Bieleho domu, bude zrejme nútený rozlúčiť sa s ním.

Okrem obáv o bezpečnosť svojho e-mailu čelí aj zákonu o prezidentských záznamoch. Ten dáva jeho korešpondenciu do úradných záznamov a k dispozícii verejnosti, čím podlieha hrozbe súdnych príkazov. Ešte nepadlo definitívne rozhodnutie, či môže porušiť precedens a stať sa prvým e-mailovým prezidentom, ale nie je to pravdepodobné.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek všetkým funkčným výhodám a právomociam prezidenta sa musí hlava výkonnej moci vzdať nástrojov, od ktorých závisia životy a blaho ostatných šéfov exekutívy.

Obama však vyzerá odhodlaný preniesť svoj úrad aspoň čiastočne do 21. storočia; dúfa, že bude mať na písacom stole v Oválnej pracovni ako prvý americký prezident laptop.

Obama je druhý prezident, ktorý bojuje s dobrovoľnou izoláciou. Tri dni pred svojou prvou inauguráciou vyslal George W. Bush odkaz 42 priateľom a príbuzným, aby im vysvetli ťažkú situáciu. „Keďže nechcem, aby moja súkromná korešpondencia privádzala do rozpakov tých, čo ju budú prezerať, jediná možnosť je nekorešpondovať vo virtuálnom priestore,“ napísal. „To ma skľu­čuje, rád som sa zhováral s každým z vás.“

No v nasledujúcich ôsmich rokoch sa BlackBerries stali všadeprítomné a často menej rušivé než telefóny; objem e-mailov sa zmnohonásobil a úloha technológie dozrela.

SkryťVypnúť reklamu

Obamove memorandá a brífingové knihy mu len zriedka tlačili a prinášali domov alebo do hotela. Jeho spolupracovníci tvrdia, že mu ich prosto posielali na BlackBerry na kontrolu.


Vzhľadom na to, aké je preňho dôležité získavať nefiltrované informácie, táto sloboda mu bude chýbať.

Linda Douglassová,

poradkyňa Baracka Obamu

Autor: Jeff Zeleny New York Times

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu