SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Raketoplán Endeavour vzlietol k nočnej oblohe

Vesmírny raketoplán Endeavour so sedemčlennou posádkou na palube vzlietol dnes krátko pred 02.00 h SEČ k nočnej oblohe ...

MYS CANAVERAL - Vesmírny raketoplán Endeavour so sedemčlennou posádkou na palube vzlietol dnes krátko pred 02.00 h SEČ k nočnej oblohe a smeruje k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kde má pristáť v nedeľu.

Raketoplán odštartoval z odpaľovacej rampy v Kennedyho vesmírnom stredisku na americkej Floride a oslepujúci záblesk svetla bolo vidieť na kilometre ďaleko.

Astronauti raketoplánu Endeavour budú tentokrát počas misie pracovať aj ako inštalatéri kuchýň a kúpeľní, pretože po pristátí musia vykonať tie najrozsiahlejšie domáce úpravy, aké sa kedy na ISS uskutočnili.

Raketoplán je naložený 14.520 kilogramami zásob, materiálu a rôzneho vybavenia pre ISS. Domáce úpravy sú potrebné, aby Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) mohol na budúci rok zdvojnásobiť počet členov posádky na vesmírnej stanici.

Endeavour a jeho astronauti strávia na obežnej dráhe 15 dní.

Lety amerických a ruských raketoplánov

Rok 1977 - Americký Národný úrad pre vesmír a letectvo oznámil začiatok skúšok prvého amerického raketoplánu ENTERPRISE. Raketoplán testovali 9 mesiacov, do vesmíru však nikdy neletel a slúžil na
prieskum atmosféry.

12. apríla 1981 - Ako prvý vzlietol do vesmíru americký raketoplán COLUMBIA. Jeho prvá misia trvala do 14. apríla 1981. Columbia bola jediným raketoplánom, ktorý sa nikdy nespojil s vesmírnou stanicou. Raketoplán, ktorý absolvoval spolu 28 letov do vesmíru, havaroval pri pristávaní 1. februára 2003, 16 minút pred návratom na Zem. Zahynulo všetkých 7 členov posádky.

4. apríla 1983 - Na svoj prvý let do vesmíru sa vydal americký raketoplán CHALLENGER. Raketoplán absolvoval celkovo 10 misií, jeho posledná cesta sa začala aj skončila 28. januára 1986. V dôsledku
poruchy na tesnení raketoplán 73 sekúnd po štarte explodoval. Zahynulo všetkých sedem astronautov na palube.

30. augusta 1984 - Na svoju prvú vesmírnu misiu vzlietol americký raketoplán DISCOVERY, ktorý je najstarším slúžiacim raketoplánom a využíva sa na zásobovacie misie pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Práve Discovery vyniesol do vesmíru Hubbleov vesmírny ďalekohľad. Discovery je raketoplán s najväčším počtom ukončených letov - do vesmíru vzlietol 35-krát.

3. októbra 1985 - sa začal prvý let raketoplánu ATLANTIS, ktorý trval 4 dni. Raketoplán absolvoval najviac letov k ruskej vesmírnej stanici Mir, po zničení Miru dopravoval astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Vo vesmíre bol raketoplán dovedna 27-krát.

15. novembra 1988 - z Kozmodrómu v Bajkonure odštartoval na svoj prvý a súčasne posledný let prvý ruský raketoplán BURAN. Na jeho palube nebola posádka, let riadili automaty. Raketoplán pristál po
dvoch obletoch Zeme. V roku 1989 sa ešte na chrbte lietadla An-225 ukázal na aeroshow v Paríži, ale ďalšieho letu sa už nedočkal. Spolu s novou nosnou raketou Energia bol uložený v hangáre na kozmodróme
Bajkonur. Po rozpade Sovietskeho zväzu prešiel (rovnako ako celý kozmodróm) do vlastníctva Kazachstanu. 13. mája 2002 sa po veternej smršti prepadla strecha hangáru. Zomrelo pritom 8 ľudí a raketoplán spolu s nosnou raketou bol zničený. V rokoch 1988-1993 vyrobili v ZSSR a v Rusku tri prototypy raketoplánov novej série PTIČKA. Tieto raketoplány však do vesmíru nikdy nevzlietli.

7. mája 1992 - Na svoj prvý let do vesmíru sa vydal americký raketoplán ENDEAVOUR. Premiérový let trval do 16. mája 1992. Endeavour bol vyrobený ako náhrada za zničený Challenger a je najmladším americkým raketoplánom.

tasr

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vesmír

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
NASA, Medzinárodná vesmírna stanica
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Banzai!

Do plošného testovania ostáva pol dňa a stále je len 60% potrebných zdravotníkov. Vedenie nariadilo neustupovať.

Prezidentka Zuzana Čaputová na stretnutí s náčelníkom generálneho štábu Danielom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť Ivanom Pachom.
Píše Janka Debrecéniová

„Spoločná zodpovednosť“ je ukážkou nezodpovednosti

Uznesenie vlády fakticky porušuje viacero základných práv a slobôd.

Testovanie na nový koronavírus v Bánovciach nad Bebravou.
Prezidentka Zuzana Čaputová.