SME

Zvitky Tóry z Čiech a Moravy žijú druhý život po celom svete

Pred 44 rokmi dorazili do londýnskeho Kent House dva kamióny so stovkami zvitkov Tóry, ktoré pred vojnou patrili židovským komunitám v Čechách a na Morave, ale v 60. rokoch ich do Londýna predal za vtedajších 30-tisíc dolárov československý štát.

Zvitky Tóry v londýnskom múzeu.Zvitky Tóry v londýnskom múzeu. (Zdroj: ČTK)

LONDÝN. Pred 44 rokmi dorazili do londýnskeho Kent House dva kamióny s nezvyčajným nákladom - stovkami zvitkov Tóry, ktoré pred vojnou patrili židovským komunitám v Čechách a na Morave, ale v 60. rokoch ich do Londýna predal za vtedajších 30-tisíc dolárov československý štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pergamenové zvitky zreštaurovali a požičali židovským komunitám po celom svete - od Aljašky po Južnú Afriku. Posledných asi 150 exemplárov je teraz vystavených v novej expozícii v Kent House, ktorá tiež vykresľuje pohnutú históriu zvitkov.

SkryťVypnúť reklamu

„Aby sa Tóra mohla používať pri liturgii, musí byť úplne v poriadku. Čo sa dalo, sme zreštaurovali a vystavujeme teraz zvitky, ktoré sú nejako poškodené," povedala Evelyn Friedlanderová, predsedkyňa nadácia Memorial Scroll Trust, ktorá sa o zvitky stará.

baba.jpg

Evelyn Friedlanderová.

FOTO - ČTK

Tóra zahŕňa päť kníh Mojžišových. Zvitok Tóry, ktorý je napísaný presne daným spôsobom na pergamenovom páse - zvyčajne 30 metrov dlhom, je najvýznamnejším náboženským predmetom judaizmu.

Židovské obce sa teda Tóry za normálnych okolností nevzdávajú. Avšak počas druhej svetovej vojny sa v Židovskom múzeu v Prahe zhromaždilo okolo 1800 zvitkov Tóry z obcí, ktoré sa zrušili a ich členov odviezli do koncentračných táborov. Po vojne sa niektoré obce obnovili a zvitky sa vracali do jednotlivých miest, ale po nástupe komunistov židovské obce znovu zanikali a zvitky sa opäť zhromažďovali v múzeu v Prahe.
Potom ich koncom 50. rokov umiestnili v synagóge v Michli, kde mal vzniknúť depozitár a knižnica.
Nakoniec však všetko dopadlo inak. Štátny podnik Artia vtedy ponúkol obchodníkovi s umeleckými predmetmi a majiteľovi londýnskej Grosvenor Gallery Erickovi Estorickovi na predaj väčšinu zvitkov.

SkryťVypnúť reklamu

Sumu 30-tisíc dolárov vtedy za 1564 zvitkov zaplatil londýnsky advokát Ralph Yablon. Po vojne sa podieľal aj na kúpe Kent House, kde je dnes múzeum zvitkov.

„Po vojne sa z židovských zbierok vystavoval textil a striebro, ale toľko zvitkov sa nedalo ani vystaviť," rozmýšľa Friedlanderová nad dôvodom, prečo Československo vtedy vzácne zvitky predalo.
Pripomína tiež, že povojnová riaditeľka pražského Židovského múzea Hana Volavková bola proti predaju. Volavková pracovala v múzeu aj počas vojny a spolu s ďalšími kurátormi v ňom zhromažďovala predmety z českých židovských obcí. Ako jediná z kurátorov prežila vojnu.

Okrem 1564 zvitkov Tóry sa v kamiónoch ocitlo navyše asi 400 vzácnych dlhých a zdobených pásov tkaniny, ktorými sa zvitok zväzoval. Bola to nečakaná šťastná náhoda, hovorí Friedlanderová.

SkryťVypnúť reklamu

Datovanie zvitkov je zložité, väčšina pochádza z 19. storočia, povedala. „Najstarší pochádza asi z roku 1690, niekoľko ich je z 18. storočia. Pri 216 sa nepodarilo určiť, z ktorej obce pochádzajú."
Po roku 1964 zvitky opravovalo niekoľko pisárov, najdlhšie - 27 rokov - sa im venoval David Brand. Po opravách ich nadácia zapožičiavala do židovských obcí, ktoré nemali vlastné. Ide o trvalú pôžičku - pokým bude daná obec existovať, povedala, povedala Friedlanderová, ktorá vedie nadáciu od roku 2002.
Najviac ich je v Spojených štátoch - viac než tisíc. Ďalšie sú v Austrálii, na Novom Zélande, prakticky po celé Európe, v južnej Amerike, ale aj na Barbadose, v Portoriku, v Paname alebo Južnej Afrike. Jeden je v britskej kráľovskej knižnici vo Windsore, iný v múzeu holokaustu vo Washingtone, ďalší dostal americký prezident James Carter a je v Bielom dome.

SkryťVypnúť reklamu

"Chceme, aby jednotlivé židovské kongregácie vo svete venovali aspoň jeden šabat ročne českému mestu, odkiaľ ich Tóra pochádza, prípadne s nimi nadviazali kontakty," povedala Friedlanderová.

Kongregácia zo Severnej Karolíny tak má kontakty s Heřmanovým Městcem. Minulý rok na Vianoce sa delegácia z amerického Fairfieldu v Connecticute stretla v bývalej synagóge v Kladne, v ktorej je teraz husitský kostol, s miestnymi kresťanmi.

Kongregácia v Cedar Grove v New Jersey postavila pamätník v Dvore Královom na mieste, kde bývala synagóga.

Vo Westminsterskej synagóge, ktorá sídli v rovnakom dome ako múzeum zvitkov, sú zvitky z Horažďovic a Přeštic. Koncom novembra sa budú v synagóge čítať mená Židov z oboch miest, ktorí počas vojny zahynuli.
"Teraz postupne preverujeme používanie zvitkov. Niektoré sa požičiavali aj múzeám a knižniciam - nikdy nie jednotlivcom - a ak nie sú vystavené a sú v depozitári, chceme, aby nám ich vrátili," vysvetľuje Friedlanderová. Vracia sa ich asi desať za rok, ale záujem o ne je obrovský, takže niekedy požičiavame aj poškodené zvitky. Naposledy v októbri do múzea holokaustu v Mexiku, dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Zvitky, ktoré zostali v Londýne, sú od roku 1988 prístupné verejnosti. Tento rok na jeseň sa v Kent House otvorila nová expozícia. Zahŕňa nielen zvitky, ale aj dopodrobna predstavuje ich fascinujúci príbeh.

baba2.jpg

Zvitky v Kent House.

FOTO - ČTK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 781
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 353
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 953
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 800
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 587
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 479
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 091
SkryťZatvoriť reklamu