ŽENEVA. Vyplýva to z tradičného prieskumu Svetového ekonomického fóra, ktorého hodnoty na tento rok zverejnili na internete.
Slovensko je na rok 2008 na 64. mieste, o päť miest za ním skončilo Česko.
Do prvej dvadsiatky sa však medzi severskými krajinami umiestnili aj rozvojové štáty ako Filipíny, Srí Lanka, Lesotho alebo Mozambik. Úplne najhoršie je na tom čo sa rovnosti mužov a žien týka Jemen, potom Čad a pohoršila si aj Saudská Arábia, ktorá sa z minuloročného 114. miesta prepadla na 128.
Tesne nad ňou sa udržiavajú ďalšie krajiny na nízkom stupni rozvoja ako Etiópia (122), ale aj oveľa rozvinutejšie Turecko (123).
Sto tridsať krajín, ktoré fórum hodnotilo, predstavuje viac než 90 percent svetovej populácie. Rebríček zostavili na základe štyroch kritérií - ekonomiky, vzdelávaní, politiky a zdravotníctva.
Najlepšia situácia v rovnosti pohlaví je podľa týchto kategórií v Nórsku (vlani druhé), nasleduje Finsko (vlani 3.), Švédsko (vlani 1.) a Island (vlani ho nehodnotili). Nasleduje Nový Zéland, Filipíny, Dánsko a Írsko, Holandsko a
Lotyšsko.
Slovensko sa prepadlo o desať miest, keď minulý rok bolo na 54. mieste. Česko sa prepadlo o päť miest - zo 64., ktoré teraz zaujalo Slovensko.
Slovensko má v porovnaní s Českom napríklad o niečo lepšie skóre v počte žien v parlamente a v ministerských funkciách, i keď o rovnosti pohlaví v zastúpení sa v oboch krajinách zďaleka nedá hovoriť. Naopak zase Česko je o niečo lepšie v kategórii rovnakej mzdy za rovnakú prácu.
"Zhoršení síce nevidím, ale stále nevidím ani zlepšenie," povedala Alexandra Jachanová Doleželová, predsedkyňa Českej ženskej lobby a členka vládnej rady pre rovné príležitosti žien a mužov. Podľa nej je dôvodom neuspokojivej situácie v oblasti rovných príležitostí oboch pohlaví nedostatok politickej vôle.
Z európskych štátov si tento rok polepšili Holandsko, Lotyšsko či Francúzsko, mierne poklesli Nemecko, Británia a Španielsko; všetky však zostávajú v prvej dvadsiatke, ktorú uzatvára Moldavsko. Aj USA si polepšili
a sú na 27. mieste.
Celkovo tak správa fóra dochádza k záveru, že nehľadiac na všetky snahy o zrovnoprávnenie sú ženy vo väčšine krajín sveta naďalej znevýhodnené.
Z najchudobnejšej miliardy ľudí na svete predstavujú 60 percent žien a dievčat. Aj dve tretiny z 960 miliónov dospelých, ktorí na svete nevedia čítať a písať, tvoria ženy.
Zo 130 miliónov detí, ktoré na svete nechodia do školy, je 70 percent dievčat, čo je už priam neúnosný podiel, uvádza sa v správe.
Diskriminácia žien je podľa dokumentu vo viacerých kultúrach veľmi rozšírená a hlboko zakorenená. Aj vo viacerých vysoko rozvinutých krajinách dostávajú pracujúce ženy stále celkom bežne menšie mzdy za rovnakú prácu než muži. Naopak napríklad Čína sa dokázala katapultovať v rebríčku o 17 miest dopredu vďaka výraznému zvýšeniu rovnoprávnosti vo vzdelaní a v podiele žien v ekonomike a politike.
Dokonca aj krajiny v na konci tabuľky môžu vykázať určitý pokrok aspoň v niektorých oblastiach, napríklad Tunisko (103) v odstraňovaní negramotnosti žien, Jordánsko (104) a Spojené arabské emiráty (105) vo zvýšení podielu žien v zastupiteľských orgánoch.