FRANKFURT NAD MOHANOM. Obrovský záujem o prírodné liečivá ohrozuje liečivé rastliny vo voľnej prírode. Z približne 60.000 druhov je ohrozený každý piaty, informovala dnes tlačová agentúra DPA.
Asi 80 percent druhov liečivých rastlín sa zbiera, tak ako predtým, vo voľnej prírode, povedala Susanne Honnefová z nemeckej sekcie Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) v Hamburgu.
"Vyhynutie dôležitých liečivých rastlín by bolo ekologickou, sociálnou, medicínskou, a v neposlednom rade aj ekonomickou katastrofou," vysvetlila Honnefová.
WWF sa podieľa na príprave medzinárodných štandardov na šetrné zbieranie rastlín v prírode. Mnohé liečivé rastliny sa síce zbierajú už celé tisícročia a napriek tomu nevyhynuli, zber je však často len na miestnej úrovni.
Používajú sa všetky časti rastlín - kvety, semená, listy, korene. Vyrábajú sa z nich čaje, masti, kvapky či prísady do kozmetiky a aromatických látok.
Keď liečivý účinok nejakej exotickej rastliny objavili milióny spotrebiteľov vo vzdialených krajinách, narušilo to prírodnú rovnováhu. Rastliny sa zbierajú rýchlejšie, ako stačia dorastať a hrozí vyhynutie.
Napríklad korene rastliny Pelargonium sidoides, ktorá rastie len v Lesothe a Juhoafrickej republike, obsahujú látky proti akútnej bronchitíde.
Z látok získaných z Pelargonium sidoides sa vyrába liek Umckaloabo, roky žiadaný v priemyselne rozvinutých krajinách. Zbierať korene rastliny je však možné len každých sedem rokov.
Možným riešením by bolo komerčné pestovanie týchto rastlín, uviedol David Newton, ktorý má v južnej Afrike na starosti pilotný projekt trvalého využívania liečivých rastlín vo voľnej prírode.