BERLÍN. Američan trpiaci na AIDS sa pravdepodobne z choroby vyliečil vďaka cielenej transplantácii kostnej drene spred 20 mesiacov, zvyčajne využívanej v boji proti leukémii. Uviedli to v stredu jeho lekári.
Bádatelia i samotní Američanovi lekári varujú, že tento prípad môže byť len šťastnou náhodou. Iní odborníci však tvrdia, že prípad vyvolá väčší záujem o génovú terapiu v zápase s chorobou, ktorá si ročne vyžiada dva milióny životov. Vírusom HIV spôsobujúcim ochorenie AIDS je nakazených 33 miliónov ľudí po celom svete.
Dr. Gero Hütter uviedol, že jeho 42-ročný pacient, nemenovaný Američan žijúci v Berlíne, sa nakazil vírusom HIV pred vyše desaťročím. Po 20 mesiacoch od transplantácie geneticky selektovanej kostnej drene sa však už uňho neprejavuje prítomnosť vírusu.
"Každý deň sme čakali zlé správy," vyhlásil Hütter.
Príznaky sa však neprejavili. Výskumníci z berlínskej nemocnice Charité Hospital a lekárskej fakulty tvrdia, že testy Američanovej kostnej drene, krvi a ďalších tkanív telesných orgánov sú úplne v poriadku.
Dr. Andrew Badley, riaditeľ laboratória pre výskum nákazy HIV a imunológie na klinike Mayo v americkom meste Rochester, štát Minnesota, však upozornil, že testy pravdepodobne neboli dostatočne rozsiahle. "Potrebné je starostlivé preskúmanie množstva rôznych ďalších vzoriek, aby sa dalo povedať, že vírus HIV sa v jeho tele nenachádza," povedal Badley.
Toto nie je prvý prípad transplantácie kostnej drene s cieľom vyliečiť ochorenie AIDS alebo nákazu vírusom HIV. V roku 1999 sa v článku v časopise Medical Hypotheses uvádzali výsledky 32 pokusov takejto liečby, ktorú uskutočnili v rokoch 1982-96. V dvoch prípadoch bol vírus HIV jednoznačne zlikvidovaný.
Hütterov pacient sa v berlínskej nemocnici Charité liečil na AIDS aj na leukémiu, ktorá sa uňho vyvinula bez súvisu s nákazou HIV.
Keď sa Hütter - ktorý je hematológ, a nie špecialista na infekciu HIV - pripravoval na liečbu pacientovej leukémie pomocou transplantácie kostnej drene, spomenul si, že niektorí ľudia sú nositeľmi genetickej mutácie, vďaka ktorej sú zrejme odolní voči infekcii HIV. Ak je táto mutácia, nazývaná Delta 32, zdedená od oboch rodičov, bráni vírusu HIV, aby sa naviazal na bunky - mutácia totiž zablokuje receptor CCR5, ktorý slúži ako vstupná brána.
Túto mutáciu od oboch rodičov zdedil približne jeden z 1000 Európanov a Američanov.