SME

Stopa vesmírneho votrelca

Svedok v Sudáne zachytil videokamerou plyny z výbuchu a oblačnú stopu malého prirodzeného kozmického telesa, ktoré začiatkom októbra preniklo nad ránom miestneho času do atmosféry.

Snímka z videosekvencie - vpravo sú plynné zvyšky výbuchu, v strede a vľavo vetrami pokrútená stopa telesa.Snímka z videosekvencie - vpravo sú plynné zvyšky výbuchu, v strede a vľavo vetrami pokrútená stopa telesa. (Zdroj: Mohamed Mahir, Muawia H. Shaddad, Dr. Peter Jenkins)

Kozmické teleso 2008 TC3 si napriek nobelovskému obdobiu 7. októbra 2008 užilo svoju vedeckú mediálnu slávu, pričom to nebola iba štvrťhodinka. Zrazilo sa totiž so Zemou - a keďže pri tom veľkostne aj hmotnostne hralo výrazne druhé husle, na zrážku doplatilo ono.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa všetkého celé zhorelo ešte počas preletu atmosférou, pre extrémne trenie pri rýchlosti takmer 13 kilometrov za sekundu, a pri záverečnom výbuchu.

Dostalo názov akoby planétka (asteroid). Zložením bolo prevažne uhlíkové alebo kovové. No keďže odvodené rozmery sú len asi tri metre (rozpätie 2 až 5 metrov), spadalo do kategórie meteoroidov. Tak či onak, je to prvé také teleso, ktoré sa podarilo zachytiť skôr, ako vstúpilo do atmosféry. Hoci s predstihom necelého dňa.

SkryťVypnúť reklamu

Objav si pripísalo observatórium Mount Lemmon pri arizonskom Tucsone (USA) v rámci tzv. Catalinského prieskumu oblohy. Nasledovali horúčkovité pozorovania profesionálnymi astronómami i astronomickými nadšencami. (Ťažko sa tu hľadá vhodné označenie tých druhých: „amatér" už kvôli odbornej zdatnosti a skvelému technickému vybaveniu často nie je výstižné a „nadšenec" akoby naznačovalo, že profesionáli nie sú takí zapálení pre vec.)

Vďaka tomu bolo možné stanoviť dráhu i rozmery telesa - a utíšiť hroziaci poplach. Teleso jednak mierilo nad riedko obývanú oblasť Núbie v severnom Sudáne, jednak jeho malý priemer ukazoval, že s veľkou pravdepodobnosťou celé zhorí ešte pred dopadom do tamojšej púšte.

vesmirny_votrelec1.jpg

Záber výbuchu v optickom svetle, získaný satelitom Meteosat-8.

SkryťVypnúť reklamu

Foto: EUMETSAT

To sa aj stalo, ako potvrdili zábery z europskeho satelitu Meteosat-8 a údaje výzvedných satelitov USA. 2008 TC3 vybuchlo desiatky kilometrov nad povrchom asi o 2:46 svetového času (5:46 miesteho). Energia výbuchu sa odhaduje na ekvivalent 1-2 kiloton TNT.

vesmirny_votrelec4.jpg

A výbuch v infračervenom svetle z Meteosatu-8.

Foto: EUMETSAT

Miesto - východne od Nílu asi 100-kilometrov od hranice s Egyptom - je naozaj pusté. No predsa tam len niekto bol aj s vhodným zobrazovacím zariadením, dokonca pomerne kvalitnou videokamerou. Po mesiaci sa konečne objavili predmetné snímky. Žiaľ, nie výbuchu, hoci podľa vzdialenejších svedkov rozžiaril noc ako pri mesačnom splne. „Iba" jeho plynných zvyškov a pretrvávajúcej oblačnej stopy 2008 TC3, ktorú medzitým všelijako pokrútili výškové vetry.

SkryťVypnúť reklamu

Zábery, z ktorých pochádza snímka, prevzatá z rubriky NASA nazvanej „Astronomický obrázok dňa", získal Mohamed Elhassan Abdelatif Mahir na úsvite 7. októbra 2008. Snímku zverejnil Muawia H. Shaddad z Chartúmskej univerzity (Sudán). Celá videosekvencia poslúži pri ďalšom spresnení lokalizácie javu a pokuse nájsť eventuálne meteority z telesa, ktoré zhorelo, ale časť azda výbuch rozmetal. (Možno sa rozpadalo už pred výbuchom.)

Video podporuje spomenuté svedectvá vzdialenej žiary na oblohe, ako aj jasný záblesk, ktorý pozoroval pilot dopravného lietadla spoločnosti KLM zo vzdalenosti vyše 1000-kilometrov, pričom žiaru zachytila aj webkamera na pláži v Egypte. Jav, vrátane odhadu energie výbuchu, potvrdili tiež detektory infrazvuku v Keni.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci astronómovia zachytili 2008 TC3 iba krátko pred vstupom do atmosféry (predovšetkým kvôli jeho malým rozmerom), potvrdzuje to reálnosť vybudovania systému včasnej výstrahy pre vesmírnymi telesami. Predbežný projekt sa nazýva Spaceguard (čiže Kozmická stráž) a hoci má podporu vlád, zatiaľ ho realizujú skôr akademické a neziskové inštitúcie spolu s nadšencami. Podobne veľkých telies preniká do atmosféry až desať ročne.


Hlavný zdroj: Správa Iana O´Neilla, Universe Today z 8. novembra 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 974
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 10 377
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 967
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 945
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 037
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 750
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 377
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 603
SkryťZatvoriť reklamu