Nezaujme ani nezvyčajnými technológiami, neprekvapí ani svojim vyhotovením. O to viac poteší, ak zistíte, že aj bez skúsenosti so snímaním sú fotografie naozaj pekné.
Rozoznáva tváre, dokáže všednú realitu zmeniť na zamyslenie a podá aj pomocnú ruku. Taký je kompakt Samsung D760, ktorému dnes venujeme priestor.
Nuž a prečo sme sa pustili do testovania? Objavil sa v ponuke T-Comu, ako bonus k dátovým službám. Otestovali sme ho, aby ste vedeli, do čoho idete. Na mačky vo vreci už dnes nikto nenaletí.
Do vrecka i do kabelky
Plastové telo so striebristou povrchovou úpravou je po obvode vystužené kovovým rámom. Všetky ovládacie prvky sú z rovnakého materiálu, výnimkou je objektív a jeho obruba, ktoré sú vyhotovené z kovu. Príčina je jasná – aby boli snímky ostré, kľúčové prvky musia byť zosúladené na desatinu milimetra. Je zrejmé, že povrchová úprava sa časom opotrebuje a spod striebristého nástreku začne vytŕčať šedobiely plast. Kritickými sú hrany mobilu a kryt batérie.
Fotoaparát svojim klasickým formátom hravo zapadne do ruky a so 123 gramovou hmotnosťou ponúka solídnu stabilitu pri snímaní. Možnosť osadenia na statív je samozrejmosťou, môže sa však stať, že kvôli výmene batérií alebo pamäťovej karty budete musieť fotoaparát vždy odskrutkovať dolu. Pri lacných kompaktoch sa akosi stalo zvykom, že na takéto drobnosti sa nemyslí.

Takmer 3 centimetre hrubé telo môže vo vrecku tesnejších nohavíc prekážať, je však dostatočne malé na to, aby ste ho mali neustále pri sebe. Či sa chystáte cez víkend na výlet do lesa, alebo s deťmi na prechádzku, zachytí svet okolo vás.
Snímanie na jeden klik
Je zrejmé, že ide o model určený pre používateľov, ktorí používajú fotoaparát pre dokumentovanie diania okolo seba. S prvým digitálom sa stretol už takmer každý, takže ide o adepta, ktorý v rodinnej výzbroji nahradí starý dvoj, či troj megapixelový kompakt s lacnou plastovou optikou .Tomu zodpovedá aj ovládanie.
Prehľadný rotačný volič s rýchlym prístupom k režimom snímania a niekoľko tlačidiel na zadnom paneli, ktoré otvoria priamy prístup k funkciám. V krátkosti povedané, aj keď je menu plne lokalizované do slovenčiny, nebudete sa ním musieť preklikávať. Firmvér vás svojou komplikovanosťou neotrávi. Ak však budete chcieť prejsť za hranicu obyčajného klikania na spúšť, isté možnosti tu sú.
Neuvidí všetko
Objektív má viac ako základné parameter. Ohnisko pokrýva rozsah od 38 do 114 milimetrov, čo v praxi znamená, že v malej miestnosti nemusíte zachytiť všetko a veci v diaľke budú tiež mimo dostrelu.
Trojnásobný zoom síce na rodinný dokument či na fotografie z dovolenky postačí, širšie ohnisko by však na škodu nebolo. Ak patríte medzi domasedov a všetko sa deje v miestnosti 4x3 metre, porozhliadnite sa po čomsi inom. Ak trávite mnoho času vonku, budete spokojní. Svetelnosť objektívu začína na úrovni F2.8, takže z tohto pohľadu niet čo riešiť.
Fotoaparát nemá optickú stabilizáciu obrazu a všetko prebieha v rovine softvérovej stabilizácie. Tá rozhodne zázraky nedokáže, takže rátajte s týmto deficitom.
7 megapixelov môžete redukovať
Snímač má rozlíšenie 7 megapixelov a formát 1/2,5“. Spolu so zabudovaným objektívom ponúka precíznu kresbu, ktorá sa stáva jemnejšou iba tesne pri okrajoch snímky, detaily sú pomerne ostré v celom poli snímania. S citlivosťou je to o čosi horšie. Keďže clona je riešená iba jedným výklopným šedým filtrom, proti nadbytku slnku sa neochránite a snímky stratia všetku farebnosť. Naopak, pri nočnom snímaní sa softvér pokúsi vyhladiť čo sa dá, výsledky sú však na hranici akceptovateľnosti.
Ako sa mu darí v interiéri a v teréne pri dobrom svetle? Fotografie pôsobia prirodzeným dojmom, farebnosť svojou sýtosťou o čosi predbieha realitu, avšak vďaka úpravám, ktoré prebiehajú na pozadí je na výtlačkoch všetko tak, ako sa patrí.
Firmvér odstraňuje neviditeľne rôzne chyby optiky, ktoré odhalí iba oko grafika. Chromatická chyba je retušovaná pomerne šikovne, vinetácia je maskovaná o čosi slabšie. Najdôležitejšie je to, že výstupy sú pripravené na okamžité použitie. Nie ste odkázaní na žiadnu ďalšiu úpravu a manipuláciu, vytlačené fotografie pôsobia veľmi živým dojmom.
V krátkosti povedané – ide o rozumný konzumný kompromis, ktorý síce neosloví fotonadšencov, jednoducho dosiahnutý cieľ však ocenia tí, čo chcú iba klikať spúšťou. Nuž a pravdupovediac, tam sa s redukciou rozlíšenia na 5 megapixelov hravo uspokojíte.
Funkcie pod palcom, slabší displej
Displej je čitateľný na slnku, avšak jemnejšia kresba bodov by na škodu nebola. Šikmé línie sú zobrazované zubatejšie ako je zvykom a tak sa niekedy môže stať, že odsúdite k zániku fotografiu, ktorá je technicky dokonalá.
Trochu zavádzajúci je aj náhľad na displeji v momente, keď namačknete spúšť. Pôsobí nevyvážene, farebne nevhodne a nekvalitne, avšak keď v zlomku sekundy na displeji po spracovaní fotografie zbadáte výsledok, dokážete si spraviť prehľad o tom, koľko šikovnosti sa skrýva v optike, a koľko v softvéri, ktorý za všetkým stojí.
Stačí jediné kliknutie prstom a razom máte prístup ku všetkým dôležitým nastaveniam. Môžete aktivovať automatiku ostrenia na tvár, meniť rozlíšenie, kompenzovať expozíciu, zvýšiť ostrosť či sýtosť farieb – skrátka máte na dosah ruky niekoľko volieb, ktoré vylepšia snímky, kde automatika nezaberá. Nič zložitého, určite sa oplatí naučiť siahať po tlačidle Fn. Tí čo poznajú prístroje z dielní Canonu vedia, o čom je reč.
Snímky retušované priamo v prístroji
Čo poviete na čiernobiele momentky, farebné tónovanie prírody či invertované zobrazenie, ktoré v niektorých situáciách pripomína kolorované rontgenové snímky? Áno, tieto voľby sa skrývajú pod tlačidlom E. Ak k tomu v režime prehliadania pripočítame ešte orezy, rotácie a zrkadlenia, môžete tlačiť snímky priamo na tlačiareň bez použitia PC. A ak vám je papierov ľúto – čo je rozhodne na škodu – pomocou TV kábla si môžete všetko pozrieť na TV obrazovke.
Bohužiaľ, iba v analógu a SD rozlíšení, takže na dnešnú dobu skutočne nič moc.
Bez karty to nepôjde
Zabudovaných 12 megabajtov pamäte je primálo na fotografovanie, takže bez kúpy pamäťovej karty sa nazaobídete. SD karty patria medzi najlacnejšie na trhu a vašu investíciu príliš nenavýšia, poobzerajte sa však aj po zvýhodnených baleniach iných modelov, ktoré môžu za rozumný peniaz ponúknuť viac.
Batérie meníte podľa pohody
Fotoaparát je napájaný dvojicou batérií formátu AA. Znamená to, že dvojicu ceruzkových batérií môžete mať vždy v zálohe bez toho, aby ste boli odkázaní na nabíjačku a podobnú výstroj. Dnes je táto konfigurácia doménou lacných mobilov, má to však stále čosi do seba.
Cez deň na úrovni, v prítmí dokument
Kvalitu fotografií možno hodnotiť ako rozumný kompromis medzi surovou snímkou a retušou pre tlač. Firmvér zakrýva chyby a nedostatky optiky a snímača, takže fotografie pôsobia vyváženým dojmom, sú bohaté na detaily a trochu prikrášlené farby. Fotonadšencov to príliš nepoteší, rodinného fotografa, ktorý dokumentuje denné radosti detí, výlety a rodinné akcie toto riešenie zaujme. Bez námahy získava snímky, s ktorými už netreba nič robiť.

Iba nočné zábery sú na tom kvalitou znateľne horšie a majú skôr dokumentárny ako výpovedný charakter. Ak sa akcia pretiahne do neskorých hodín, jednoducho sa vyhovorte na batérie a nechajte fotografovať tých, čo majú prístroj lepšieho kalibru.
Videá bez časozberu
Videozáznam v rozlíšení 640x480 s 15 obrázkami za sekundu svojou kvalitou váš mobil nepredstihne, takže ak vám výstupy z mobilu nestačia, budú sa vám máliť aj tie z fotoaparátu. Funkcia zoomu je síce pri videozáznamoch aktívna, zaostrovanie však akosi vypovie svoju funkciu a tak ste tam, kde ste boli doposiaľ. Keďže video nemá ani funkciu časozberného snímania, dá sa povedať že ho výrobca ponúkol iba ako doplnok, po ktorom s najväčšou pravdepodobnosťou nesiahnete.
Samsung D760 je kompakt pre tých, čo sa rozhodli po rokoch vymeniť svoju archaickú dvojmegapixelovú výzbroj za čosi novšie, čo možnosťami snímania a kvalitou výstupu kráča bok po boku s dobou. Nejde o žiadne zázračné delo, snímky však rozhodne pôsobia na papieri veľmi dobrým dojmom a neskúsené oko by si netrúflo odhadnúť, že pochádzajú z kompaktu za pár korún. Rozsah ohnísk je obmedzujúci rovnako ako citlivosť snímača pri slabom svetle, firmvér však robí všetko pre to, aby ste už v počítači nemuseli strácať časť úpravou snímok.