RIJÁD.
Až 65 mužov, ktorí sa spojili cez komunitný internetový server Facebook, chce pokračovať v domácom proteste aj v nasledujúcich dňoch, pričom vyzvali ďalších ľudí, aby sa pridali. Ich konanie môže v krajine, kde neexistujú politické strany a kde je zakázané verejné zhromažďovanie sa či demonštrácie, viesť k zatknutiu.
Medzi aktivistami sú spisovatelia, právnici a vysokoškoláci.
Mohammad al-Katání, ktorý je jedným z 13 mužov, čo protest iniciovali a cez internet vyzvali ďalších na spoluprácu, uviedol, že zvolili formu štrajku po tom, čo im na sťažnosti neodpísali vplyvní predstavitelia vlády.
"Využili sme všetky zákonné prostriedky, aby náš hlas bol vypočutý, ale ignorovali nás," povedal vysokoškolský učiteľ Al-Katání.
Medzi uväznenými reformistami je aj Matrúk Fálih, aktivista za ľudské práva, ktorého spolu s ďalšími desiatimi mužmi zadržali v máji v meste Džida na západe krajiny za obhajovanie ústavných reforiem.
V minulosti sa objavili správy o štrajkoch v saudskoarabských väzniciach, ale nikdy nešlo k verejnému odporu ako v prípade protestu, ktorý sa začal dnes.
V decembri 2004 polícia násilne zasiahla proti disidentovi vyzývajúcemu na demonštráciu proti kráľovskej rodine, pripomína tlačová agentúra AP.