Už žiadne slogany „wow“, Microsoft už nechce šokovať. Windows 7, operačný systém, ktorý má už koncom budúceho roka nahradiť neúspešnú Vistu, má byť jednoduchý, rýchly a hlavne bez viacerých chýb, ktoré dnes najviac strpčujú život používateľom Visty.
Šesťtisíc päťsto účastníkov konferencie PDC v Los Angeles, na ktorej bola predstavená prvá betaverzia systému, preto minulý týždeň neroztlieskala žiadna z pripravovaných noviniek tak ako správa, že Microsoft v novom systéme upustil od otravných otázok „Naozaj chcete...“, ktoré ich sprevádzali pri každej operácii. „Mysleli sme to dobre, ale asi sme s touto funkciou zašli priďaleko,“ priznal pred účastníkmi konferencie Steven Sinofsky, šéf projektu Windows.
Funkcia spôsobila, že používatelia museli každý jeden krok uskutočnený v systéme neustále potvrdzovať v najrôznejších dialógových oknách. Teraz si ju už budú môcť nastaviť podľa vlastnej potreby.
Microsoft sa v novom systéme pokúsil upraviť ergonómiu práce s počítačom: namiesto klasického výpisu spustených programov budú v novom systéme na ovládacej lište priamo náhľady okien programov. Zo systému zmizne pravý panel s mikroaplikáciami, tie budú odteraz priamo súčasťou pracovnej plochy. Nový systém bude možné ovládať pomocou gest, ako aj dotykom na monitore. Najviac pozornosti však Microsoft venoval vyladeniu predchádzajúcich chýb.
Problémy s ovládačmi
Microsoft tvrdí, že sa poučil v oblasti podpory hardvéru, ktorá chýbala ešte niekoľko mesiacov po vyjdení systému Vista. „Pri Viste sme skutočne nemali také hardvérové pokrytie, ako sa očakávalo,“ povedal Sinofsky. Výrobcovia už teraz pracujú na nových ovládačoch, v systéme Windowse 7 navyše budú fungovať aj ovládače napísané pre Vistu a to aj vtedy, ak v nich prebieha kontrola systému.
Kľúčový operačný systém
Aj keď Microsoft pri novom operačnom systéme nesiahol po veľkom množstve inovácií, odborníci sa zhodujú, že ide o krok vpred. „Vrátili sa späť, aby napravili predchádzajúce chyby,“ povedal pre TechNewsWorld analytik Gary Chen z agentúry McChen Research. Windows je podľa neho kľúčové vydanie operačného systému najmä preto, že doteraz väčšina ľudí používala len XP a o Vistu nejavili záujem. „Mohli ste síce odignorovať jednu generáciu systému Windows, ale dve – to by už bolo jednoducho priveľa.“
Predpokladá sa, že Microsoft začne systém predávať na konci roku 2010, prvá verejná verzia sa objaví už na jar.
Microsoft sedmičky ponúkol minulý týždeň na testovanie novinárom a vývojárom, o niekoľko hodín si ich už však mohli všetci používatelia stiahnuť z pirátskych webových stránok.
Zvládne staré PC
Hardvérovo náročnú Vistu nahradí Windows 7, ktorý spustíte aj na staršom počítači. Microsoft chce, aby sa jeho systém mohol používať aj na tzv. mininotebookoch.
Spustiť Windows Vistu na staršom počítači alebo na niektorom zo stále populárnejších mininotebookoch, ktoré sú malé, no nemajú veľký výkon? Nemožné. Pri systéme Windows 7 Microsoft prehodnotil svoje hardvérové nároky a systém pobeží svižne aj na slabších konfiguráciách.
Časopisu LaptopMag sa jeho betaverziu podarilo spustiť na mininotebooku Asus Eee PC s jedným gigabajtom operačnej pamäte a procesorom 1,6 GHz. Hoci štart systému trval až 58 sekúnd, ďalej už fungoval svižne a zabral iba 485 MB pamäte. V zariadení nefungovala automatická inštalácia všetkých zariadení, dali sa však preň použiť tie, ktoré sú určené pre Windows XP.
Podľa odborníkov stojí za hardvérovou úsporou v novom systéme najmä snaha Microsoftu presadiť sa na trhu malých notebookov – tzv. netbooks. Vista bola na ne úplne nevhodná a preto sa používal konkurenčný a bezplatný Linux alebo staručký Windows XP.
„Pre tieto zariadenia je dnes Linux zrejme najlepšou voľbou,“ povedal analytik Gary Chen z McChen Research.
Spoločnosť Asus, výrobca najpopulárnejších netnotebookov Eee PC už ohlásila, že do nich začne už v polovici budúceho roka pribaľovať Windows 7. „Ľudia sa budú môcť rozhodnúť medzi systémom Linux, Windows XP a Windows 7,“ povedal pre LaptopMag Jerry Shen, riaditeľ Asusu.
(tu)
Vyhľadávanie súborov by malo byť v systéme Windows 7 jednoduchšie a rýchlejšie.
Windows 7 sa bude dať ovládať gestami myši alebo dotykom ruky v prípade, že to podporuje monitor počítača.
Mikroaplikácie zaberali vo Viste príliš veľa priestoru, Microsoft ich teraz premiestnil priamo na pracovnú plochu.