WASHINGTON. Oznámili to odborníci amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s tým, že životnosť sondy sa snažia predĺžiť ešte aspoň o niekoľko týždňov. Aj tak však predstavuje misia Phoenixu veľký úspech NASA, pretože sonda fungovala v krutých podmienkach marsovskej polárnej oblasti oveľa dlhšie než tri mesiace - ako sa plánovalo.
Hlavným úspechom sondy bolo, že vŕtaním v zamrznutej pôde planéty preukázala stopy vody. Tá je podľa vedcov základným predpokladom na vznik akejkoľvek formy jednoduchého života.
Mars mohol byť podľa čiastkových poznatkov dostatočne vlhký a teplý asi miliardu rokov, potom sa však podmienky pre život začali zhoršovať. Súčasný Mars je studený a suchý.
Okrem toho však sonda dokázala v pôde z Marsu existenciu perchlórových solí, ktoré sú silno jedovaté. To podľa vedcov značne znižuje šancu naraziť na Marse na stopy života. Phoenix tiež preukázal, že pôda na Marse je celkovo zásaditejšia, než sa očakávalo. Objavujú sa v nej stopy horčíka, sodíka, draslíka a ďalších prvkov.
Phoenix pristál na Marse 25. mája po lete dlhom 680 miliónov kilometrov a odvtedy posielal na Zem vedecké informácie. Poznatky sprostredkované sondou Phoenix označili odborníci za "obrovský krok dopredu" v poznávaní
"červenej planéty".