SME

Blízka hviezda so záplavou planétok

V slnečnej sústave je väčšina planétok medzi Marsom a Jupiterom v tzv. páse. Ukázalo sa, že jedna z najbližších hviezd má také pásy dva. A k tomu ešte tretí, tvorený ľadovými telesami.

Umelecká vízia sústavy epsilon Eri.Umelecká vízia sústavy epsilon Eri. (Zdroj: ILUSTRÁCIE – NASA/JPL/CALTECH)

V slnečnej sústave je drvivá väčšina planétok medzi Marsom a Jupiterom v tzv. páse. Ukázalo sa, že jedna z najbližších hviezd má také pásy hneď dva. A k tomu ešte tretí, tvorený na rozdiel od planétok ľadovými telesami, pripomínajúci náš Kuiperov pás.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Planétky čiže asteroidy sú malé planetárne telesá. V Slnečnej sústave ich poznáme státisíce s priemermi od necelého jedného tisíca kilometrov po desiatky metrov až k metrom.

Najväčšia planétka Ceres má priemer 950 kilometrov a ešte vyše dvesto ďalších planétok má priemery nad sto kilometrov. Na spodnej hranici tohto rozpätia sa prelínajú s meteoroidmi.

SkryťVypnúť reklamu

Telesá z hornín a kovov

Súhrnná hmotnosť planétok sa odhaduje na 4-5 percent hmotnosti Mesiaca. Zložené sú prevažne z hornín s prímesou kovov, menší podiel tvoria prchavé látky, zväčša v podobe ľadu.

Najviac známych planétok obieha okolo Slnka v priestore medzi orbitami veľkých planét Mars a Jupiter. Vzájomné zrážky a vonkajšie gravitačné vplyvy ich občas vymršťujú na orbity bližšie či ďalej od Slnka. V prvom prípade križujú aj obežnú dráhu Zeme. Populácia takých potenciálne nebezpečných telies má tisíce členov, od viackilometrových po niekoľkometrové balvany.

Planétky medzi Marsom a Jupiterom vytvárajú pás, ktorého obdobou je Kuiperov pás za obežnou dráhou Neptúna. Ten je však až 20-krát širší a telesá v ňom dokopy azda až 200-krát hmotnejšie. Navyše vysokým podielom ľadu a plynov viac pripomínajú jadrá komét (hranica medzi jadrami komét a planétkami je nejasná.)

SkryťVypnúť reklamu

Trojpásová hviezda

Astronómovia teraz objavili podobné usporiadanie u deviatej najbližšej hviezdy. Je ňou epsilon v súhvezdí Rieka Eridan čiže Eridanus, skrátene Eri, ktoré je od nás dobre viditeľné práve teraz v zime – samotnú epsilon Eri zbadáte aj voľným okom. Táto hviezda je 10,8 svetelného roka od Slnka (1 svetelný rok = 9,46 bilióna kilometrov). Už dávnejšie sa vie, že ju obklopuje prstenec prevažne z ľadového materiálu, pripomínajúci Kui­perov.

Nové pozorovania Spitzerovým kozmickým ďalekohľadom (obdoba Hubblovho pre oblasť infračerveného žiarenia) teraz ukázali, že to v kategórii prstencov či pásov nie je všetko.

Epsilon Eri nemá iba jeden pás planétok ako Slnko, ale dva. Vnútorný je dvojča pása planétok v slnečnej sústave. Ten leží tri AU (1 AU = vzdialenosť Zem – Slnko, teda približne 150 miliónov kilometrov) od Slnka – práve toľko je aj od vnútorného pása k epsilon Eri. Vonkajší pás planétok od nej leží 20 AU – v slnečnej sústave to zodpovedá vzdialenosti planéty Urán od Slnka – a voči vnútornému navyše obsahuje zhruba 20-krát viac materiálu, čiže asi toľko, ako je hmotnosť Mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu

Už skôr známy ľadový pás leží 35 až 100 AU od epsilon Eri a obsahuje stokrát viac materiálu ako Kuiperov.

Epsilon Eri je pomerne mladá oranžová hviezda, s vekom odhadovaným na 850 miliónov rokov. Vcelku sa podobá Slnku, ibaže je o čosi menšia a chladnejšia, o štvrtinu menej hmotná a má necelú tretinu jeho svietivosti.

V roku 2006 pri nej bola objavená obria planéta typu Jupitera, ktorá ju obieha po veľmi výstrednej dráhe raz za 2500 dní v strednej vzdialenosti asi 3,4-AU. Epsilon Eri je stále najbližšou hviezdou so známou mimoslnečnou planétou. Tri pásy poukazujú na gravitačné vplyvy zatiaľ neobjavených ďalších planét.

Objav oznámil v článku pre časopis The Astrophysical Journal tím, ktorý viedol Dana (v USA nejde len o ženské meno) Backman z Inštitútu SETI v kalifornskom Mountain View. „Keď skúmame epsilon Eri, je to rovnaké, ako keby sme strojom času odcestovali do mladosti našej Slnečnej sústavy,“ povedal člen tímu Massimo Marengo z Harvardovej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

A D. Backman dodal: „Táto sústava pravdepodobne vyzerá ako naša v dobe, keď sa na Zemi uchytil prvý život.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 562
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 234
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 117
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 990
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 377
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 859
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 198
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 1 796
SkryťZatvoriť reklamu