MADRID.
Tento živočích žil v ranej jure (pred 190 miliónmi rokov) na území dnešnej Juhoafrickej republiky, píše agentúra EFE.
Fosília má dĺžku len štyri a pol centimetra a jej majiteľ bol zrejme veľmi mladý: vážil maximálne 200 gramov. Dospelí heterodontosaury (rôznozubí dinosaury) dosahovali veľkosť moriaka a váhu asi dva a pol kilogramu.
Podľa paleontologičky Laury Porrovej z univerzity v americkom Chicagu boli zrejme predkovia všetkých dinosaurov mäsožravci. A práve heterodontosaury, ktorí patria k prvým dinosaurom adaptovaným na rastlinnú potravu, by mohli predstavovať prechod od jedného druhu stravy k inému.
Heterodontosaury patria do pomerne veľkej skupiny vtákopanvových bylinožravých dinosaurov, avšak zvláštna skladba ich zubov - dlhé tesáky mali na trhanie a stoličky na drvenie - vyvolali medzi odborníkmi diskusiu o tom, čím sa vlastne živili.
Niektorí vedci sa domnievali, že ich obvykle vegetariánska strava obsahovala aj malé živočíchy. Iní vsádzali na čisto rastlinnú diétu s tým, že tesáky boli len poznávacím znakom samcov, ako je tomu napríklad u diviakov - tento jav sa nazýva pohlavný dimorfizmus (dvojtvárnosť).
Výsledky štúdie, o ktorej informuje v poslednom čísle Journal of Vartebrate Paleontology a ktorá odhaľuje nedávny nález mladého heterodontosaura, ukazujú skôr na prvú hypotézu.
Podľa Richarda Butlera z londýnskeho múzea prírodných vied prítomnosť týchto zubov v štádiu raného rastu naznačuje, že nejde o pohlavný dimorfizmus, pretože tieto rysy sa objavujú až neskôr.
Vedci sa domnievajú, že heterodontosaury používali tesáky, aby sa bránili pred predátormi alebo na lov hmyzu, menších cicavcov či plazov. Teda určite boli príležitostní všežravci.
Prekvapujúca však pre vedcov bola skutočnosť, že nenašli ani náznak po náhradných zuboch. Takže na rozdiel od väčšiny plazov pravdepodobne počas života chrup príliš nemenili.
Zdá sa, že pripomínali väčšinu cicavcov, medzi ktorými je aj človek, ktorí zuby menia raz za život. Len sa im asi objavovali až v neskoršom veku, počas rastu. Pomalší vývoj chrupu zabezpečuje, že jednotlivé zuby do seba lepšie zapadajú a uhryznutie je potom presnejšie.