SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Výskum v Bojnej priniesol cenné nálezy z čias Pribinu

Ďalšie cenné nálezy z čias Pribinovho kniežatstva priniesla druhá výskumná sezóna na nálezisku Bojná v okrese Topoľčany, ktorá sa končí v týchto dňoch.

Archeologické artefakty pochádzajúce zo začiatku 9. storočia objavili pred dvoma rokmi pri Bojnej.Archeologické artefakty pochádzajúce zo začiatku 9. storočia objavili pred dvoma rokmi pri Bojnej. (Zdroj: ČTK)

NITRA. Archeológovia tu objavili a preskúmali celý rad príbytkov – zemníc i väčších nadzemných stavieb.

Vo vnútornej strane valu hradiska našli zvyšky drevených komôr, do ktorých si vtedajší obyvatelia ukladali cennosti či pracovné nástroje. Významným nálezom je prvá doteraz objavená kolekcia fragmentov drôtených košieľ. Táto ochranná zbroj bola v tej dobe veľmi vzácna a nosili ju len elitní bojovníci. „Sú to unikátne predmety, ktoré sa neopakujú v celej oblasti bývalej Veľkomoravskej ríše,“ povedal pre agentúru SITA vedúci výskumu Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV v Nitre.

Ako ďalej dodal, podčiarkuje to veľký význam Bojnej ako jedného z centier nielen Nitrianskeho kniežatstva, ale aj Veľkomoravskej ríše. V rozsiahlej kolekcii približne 800 kovových predmetov sú aj zlatom a striebrom tauzované železné nákončia opaskov, rôzne šperky, remeselnícke a poľnohospodárske nástroje. Našli sa tu i železom okované drevené vedierka, kotle a srdce ďalšieho, v poradí už štvrtého odlievaného zvona.

V tejto výskumnej sezóne sa archeológovia sústredili na výskum opevnenia hradiska Bojná. „Je to veľmi náročná a technicky zložitá práca, pretože sme museli prekopať mohutný val okolo hradiska, ktorý je ešte dnes vysoký 5,5 metra,“ uviedol Pieta.

V Bojnej existovala začiatkom 9. storočia aglomerácia troch hradísk, ktoré zanikli násilnou cestou. Dokladajú to stopy požiaru, nálezy niekoľkých desiatok šípov a množstvo ukrytých pokladov. Vedcom sa teraz podarilo získať dôkazy pre datovanie dvoch zánikových fáz jedného z hradísk. Prvá z nich patrí do obdobia Pribinovho kniežatstva, teda začiatku 9. storočia. V tomto období Bojná pravdepodobne zaznamenala najväčší rozmach a zároveň bola prvý raz zničená. Druhý raz hradisko spustošili začiatkom 10. storočia zrejme útoky maďarských vojsk, ktoré zničili Veľkomoravskú ríšu a obsadili aj územie Nitrianskeho kniežatstva. Datovanie ešte spresní dendrochronológia, teda skúmanie veku drevín, použitých pri stavbe hradiska. Pomocnú ruku pri tom podajú výskumné pracoviská v nemeckom Frankfurte nad Mohanom, Berlíne a v poľskom Krakowe.

Nálezisko Bojná vyvrátilo hypotézu, že Nitra bola jediným centrom Pribinovho kniežatstva, pravdepodobne ich bolo viac. Je mimoriadne veľké, má až 11 hektárov. Systematický výskum umožnila štátna dotácia. Z Bojnej pochádzajú známe pozlátené plakety, ktoré sú dôkazom šírenia kresťanstva a písma na našom území ešte pred príchodom vierozvestcov Cyrila a Metoda.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Stanislav Mičev.

Historik hovorí o degradácii odkazu SNP.


3 h
Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Prečo šéf Sme rodina nástojí na silnom Žilinkovi?


8 h
Maďarskí fanúšikovia počas zápasu Maďarsko - Anglicko, kvalifikácia na MS vo futbale 2022.

Pre maďarskú federáciu ide už o druhý trest za sebou.


SITA 4 h

Neprehliadnite tiež

Noc výskumníkov 2021

Pozrite si s nami live stream z Noci výskumníkov.


7 h
Holandskí futbalisti oslavujú gól počas kvalifikácie na Majstrovstvá sveta.

Niektorí ľudia sa skôr rozširujú.


a 1 ďalší 9 h
Ocenenie pre laureátov.

Galavečer bude 16. októbra.


TASR 9 h

Rozhovor s biblistom Davidom Cielontkom.


12 h
Skryť Zatvoriť reklamu