SME
Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

Viac vysokej zveri, viac malých živočíchov

Úzku prepojenosť mnohých druhov v lesných ekosystémoch nespochybňuje nijaký odborník. Občas sa však tieto väzby predsa len prejavia neočakávaným spôsobom: neprítomnosť vysokej zveri znamenala v istom americkom národnom parku menej hadov, salamandier a hmy

Jedna z hlavných atrakcií cuyahogského národného parku sú vodopády Brandywine.Jedna z hlavných atrakcií cuyahogského národného parku sú vodopády Brandywine. (Zdroj: Cuyahoga Valley National Park)

zu.

Národný park Cuyahoga Valley (Cuyahogské údolie) leží na severovýchode amerického štátu Ohio, asi v polceste medzi mestami Cleveland a Akron. Aspoň z rozprávania príbuzných či známych ho poznajú aj viacerí ľudia u nás - v Ohiu, najmä v prvom zo spomenutých miest, totiž žije jednu z najpočetnejších komunít občanov slovenského pôvodu v USA. Územie parku nie je veľmi veľké ani na slovenské pomery, lebo má rozlohu iba 132 štvorcových kilometrov. Na druhej strane sa v ňom práve preto pomerne ľahko robia výskumy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

vysoke_nizke4.jpg

Cuyahogský národný park tvorí prevažne husto zalesnená časť údolia rovnomennej rieky.

Foto: ER Microsensors

Kedy regulovať vysokú zver?

Do jedného výskumu, ktorý priniesol zvlášť zaujímavé výsledky, sa pustila doktorandka Katherine Greenwaldová z Ohijskej štátnej univerzity v Columbuse. Reagoval na terajší trend vo viacerých štátoch USA umelo regulovať stavy vysokej zveri v národných parkoch a na iných chránených územiach.

Vedkyňa chcela s kolegami preveriť hlavný argument, že vysoká zver konzumáciou rastlín uberá potravu menším živočíchom.

(Na druhej strane sa nedá pochybovať o ďalšom argumente pre reguláciu - premnožená vysoká zver, ktorú neregulujú prirodzení nepriatelia, ohryzom poškodzuje mladé i staršie stromy. Lenže od akej hustoty populácie je už premnožená?)

SkryťVypnúť reklamu

vysoke_nizke5.jpg

Lane jeleníka bielochvostého.

Foto: Steve Baskauf/Vanderbilt University

Dvanásť a dvanásť

V cuyahogskom parku aktuálne žije až 4600 kusov jeleníkov bielochvostých (Odocoileus virginianus, túto vysokú poľovníci doviezli a chovajú aj na Slovensku).

To je hustá populácia, čo pri značnej premenlivosti krajiny ponúka ideálne výskumné prostredie. Bádatelia zriadili dvanásť ohradených výskumných plôch, kam vysoká zver nemohla a teda nespásala rastliny a dvanásť kontrolných, kam mala voľný prístup.

Ohradená a kontrolná plocha vždy ležali vedľa seba v ekosystémovo podobnom úseku s rovnakým typom pôdy a spádom terénu, pričom bádatelia do nich nahádzali štvorcové dosky, hrajúce úlohu úkrytov, aké vyhľadávajú salamandry, slimáky a iná drobná háveď.

SkryťVypnúť reklamu

Prekvapenie spod dosiek

Samotný výskum spočíval v opakovanom rátaní počtu stavovcov a bezstavovcov pod týmito doskami. V roku 2004 sa odohrávalo každé tri až štyri týždne od mája do decembra, počas nasledujúceho roka raz mesačne od mája do septembra. Bádatelia presne zaznamenávali počet hadov, salamandier, dážďoviek, slimákov, pavúkov, mravcov, chrobákov a iných bezstavovcov.

Druhovú pestrosť porovnávali medzi výskumnými plochami a potom s ďalšími oblasťami parku. Očakávali trebárs, že na častú prítomnosť vysokej zveri by mali byť osobitne citlivé salamandry, lebo na takých miestach je silne obmedzené množstvo nízkej lesnej vegetácie. Zistili ale pravý opak - mnohé malé živočíchy vrátane salamandier uprednostňovali miesta spásané vysokou zverou. (Hoci iných, najmä drobných bezstavovcov, bolo rovnako na ohradených i neohradených výskumných plochách.)

SkryťVypnúť reklamu

Salamandier bolo na spásaných plochách trikrát viac, hadov až päťapolkrát. Z drobných živočíchov napríklad slimákov o 11 percent viac a celková rozmanitosť článkonožcov bola na spásaných výskumných plochách o 14 percent vyššia ako na nespásaných.

vysoke_nizke1.jpg

Katherine Greenwaldová so salamandrou druhu Cryptobranchus alleganiensis, čo je veľká severoamerická salamandra, ktorá dosahuje hmotnosť až dva kilogramy, tretia najväčšia vodná salamandra na svete.

Foto: The Ohio State University

Čím to je?

Katherine Greenwaldová zistenia vysvetlila celkom prirodzene: vysoká síce sčasti spása prízemnú vegetáciu, no svojím trusom celkovo zúrodňuje pôdu. Niektorým rastlinám to prospieva zvlášť výrazne a tie potom priťahujú pestrejšiu paletu druhov hmyzu a iných bezstavovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Nuž a za tými sa sťahujú salamandry a za nimi zasa ich predátory, hady. Aj keď malé živočíchy na neohradených plochách asi vyhľadávali úkryty pod doskami o čosi častejšie ako na ohradených (tam sa mohli skryť aj v hustej vegetácii), predsa len záver je jednoznačný: pri rozhodnutiach o umelých zásahoch do populácií zvierat na chránených územiach (a koniec koncov v lesoch všeobecne) treba oveľa dôkladnejšie, ako dosiaľ bývalo zvykom, uvážiť všetky možné súvislosti.

vysoke_nizke2.jpg

Katherine Greenwaldová pri výskume.

Foto: The Ohio State University

Umelá regulácia vysokej zveri neraz ovplyvní rastliny či menšie živočíchy ako salamandry spôsobmi, ktoré nie sú dobré preskúmané, málokto ich očakával, alebo si ich dokonca zatiaľ ani nevieme predstaviť. Vždy je preto lepšie, keď populačné pomery na chránenom území prirodzene vyvažuje dostatočná prítomnosť šeliem (a dravcov, ktoré lovia mláďatá). V cuyahogskom národnom parku však už z väčších šeliem žijú iba kojoty a líšky. V tomto ohľade má väčšina slovenských, najmä vysokohorských, národných parkov voči Ohiu - zatiaľ - výhodu.

SkryťVypnúť reklamu

Katherine Greenwaldová výskum opísala s univerzitným bádateľom Thomasom Waiteom a pracovníčkou národného parku Lise Petitovou v časopise Journal of Wildlife Management.


Zdroje: Journal of Wildlife Management z augusta 2008; Komuniké Ohio State University z 20. októbra 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast.

Svetoznámy kozmológ Bharat Ratra predstavil svoju teóriu v Bratislave.


a 1 ďalší 6 h
Ilustračné foto.

Sú silnými a nedocenenými spojencami.


a 1 ďalší 9 h
Ilustračná snímka.

Zmenšenie ľadovej pokrývky ovplyvní počasie, ľudí aj ekosystém.


TASR 10 h

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 13 h

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  6. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  7. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Super zábava, super deň
  2. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  3. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  4. Čo priznali rodičia?
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 802
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 140
  3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 643
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 438
  5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 736
  6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 6 096
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 953
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 631
SkryťZatvoriť reklamu