WASHINGTON. Špecialisti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) konečne dokázali konkretizovať dve závady, pre ktoré nemôže Hubbleov teleskop fungovať a vo štvrtok oživili jeden z palubných počítačov, ktorý sa na problémoch podieľal.
Ak pôjde všetko podľa plánu, teleskop by mohol začať čiastočne pracovať už v sobotu, zvyšok by sfunkčnili nasledujúci týždeň.
„Sledovanie vesmíru prostredníctvom širokouhlej kamery bude obnovené tento víkend," ubezpečil Art Whipple z NASA.
Neočakávaná závada teleskopu prinútila NASA, aby odložil misiu raketoplánu, pri ktorej mala posádka toto zariadenie preveriť a prípadne opraviť a tiež vylepšiť.
Raketoplán Atlantis so siedmymi astronautmi mal k Hubbleovmu teleskopu vyraziť 14. októbra, ale 27. septembra teleskop prestal pre poruchu odovzdávať na Zem dáta. Teraz musí NASA preškoliť posádku raketoplánu a potom s ňou vyslať k teleskopu náhradné diely.
Misia musela byť odložená najmenej do začiatku budúceho roka, možno do februára. Astronauti sa pritom na októbrovú výpravu k vesmírnemu ďalekohľadu pripravovali dva roky.
Hubbleov teleskop sa pohybuje na obežnej dráhe asi 600 kilometrov nad Zemou.
Za normálnych podmienok každý deň dodáva tri až štyri gigabyty informácií, ktoré slúžia astronómom na celom svete. Hubbleove snímky poskytli okrem iného dôkazy o existencii takzvanej temnej hmoty a temnej energie či supermasívnych čiernych dierach.
Počítač, ktorý sa pokazil, pomáhal tieto snímky odovzdávať riadiacemu stredisku na Zemi a závada prinútila NASA, aby oživil záložný počítač, ktorý sa nepoužíval od roku 1990, keď teleskop vyslali na obežnú dráhu okolo planéty.
"Je to vôbec prvýkrát, čo sme záložný počítač po 18 rokoch uviedli do chodu. Uvidíme, ako bude fungovať," vyhlásil Whipple.
Podľa neho za časťou terajších problémov bola časová chyba v softwarovom teste, ďalšie problémy sú veľmi pravdepodobne spojené s defektom v elektrickom napájaní. Podľa Whippleho zrejme nejde o nič mimoriadne.