BRATISLAVA. Cez Facebook môžete posielať správy, zverejňovať fotky z ciest, ale aj nájsť spolužiakov, ktorých ste nevideli od základnej školy, alebo nových priaznivcov pre vašu hudobnú skupinu. Na Facebooku môžete dokonca obdarovať svoju manželku, keď vám stránka pripomenie, že má narodeniny.
Facebook, na ktorom dnes 110 miliónov ľudí vedie virtuálny život, založil študent na Harvarde. Mark Zuckerberg bol vtedy na americkej univerzite druhákom. Vďaka komerčnému úspechu a bleskovému šíreniu siete po celom svete svoju firmu presťahoval do Mekky softvéru, Silicon Valley, a odišiel z prestížnej školy.
Zúfalí konkurenti
Nečudo. Hodnota jeho majetku sa dnes odhaduje na 1,5 miliardy amerických dolárov. Podľa samotného Facebooku je štvrtou najnavštevovanejšou webstránkou na svete. Funguje v dvadsiatich jazykových mutáciách vrátane španielčiny, ruštiny, češtiny či kórejčiny.
Množstvom používateľov prekonal aj inú známu a staršiu internetovú sociálnu sieť MySpace. Keď sa vlastníka MySpace a amerického mediálneho magnáta Ruperta Murdocha opýtali, ako hodnotí prílev nových používateľov na stránku, len sklamane odvetil: „Keby len prichádzali. Všetci však idú na Facebook.“
Vďaka svojej popularite sa Facebook stal aj predmetom psychologických výskumov. Študenti na Stanfordskej univerzite v Kalifornii si môžu zapísať kurz Psychológia Facebooku: presvedčivosť v sociálnej sieti. Kurz má na Facebooku, samozrejme, svoju skupinu, kde jej členovia o svojich objavoch diskutujú.
Virtuálny exhibicionizmus?
Profesor W. Keith Campbell na University of Georgia na vzorke 130 používateľov Facebooku zistil, že môže odhaliť u ľudí narcizmus. S tímom psychológov odhalil, že miera narcizmu u používateľov je priamo úmerná počtu ich virtuálnych priateľstiev alebo odkazov priateľov na ich profile. Narcisti na Facebooku sú tiež náchylnejší zverejňovať pózovité fotky, kým bežný užívateľ uprednostní momentky.
Používateľ Facebooku však nie je automaticky narcista. „Facebook vyzerá ako normálna súčasť spoločenského správania ľudí,“ uviedol pre Scientificblogging.com Campbell. „Narcisti ho len používajú takým istým spôsobom ako svoje ostatné vzťahy – kvalite nadraďujú množstvo,“ vysvetlil psychológ.
Reklamy už v slovenčine
Fanúšikov Facebooku v polovici októbra tohto roka šokovala vražda spojená s ich obľúbenou stránkou. Angličan Wayne Forrester zavraždil svoju manželku Emmu, pretože si zmenila svoj profil na „single“ len niekoľko dní po tom, čo sa od neho odsťahovala. Forrester 34-ročnú matku dvoch detí zabil v amoku po zhliadnutí jej profilu.
Negatívne správy o Facebooku však nezastavili jeho rapídnu expanziu, ktorá neobišla ani Slovensko.
Rady jeho používateľov u nás sa rátajú na tisíce a patria medzi nich aj známe osobnosti. Sieť Facebook „Slovensko“ má teraz vyše triddsaťtisíc členov, prihlásiť sa do nej môže však ktokoľvek a odkiaľkoľvek.
V júni tohto roku vedenie spoločnosti v Kalifornii odkleplo, že môže byť aj v slovenčine. Člen tímu, ktorý Facebook teraz prekladá, Ondrej Urban pre SME povedal, že na projekte pracuje súčasne 440 nadšencov. Kedy si budú môcť Facebook Slováci otvoriť aj vo svojom rodnom jazyku, to si Urban netrúfal odhadnúť. Preložiť zostáva ešte viac ako 17 tisíc fráz.
Už teraz však slovenskí používatelia môžu čítať reklamy v slovenčine. Ide predsa len o veľa. Príjmy, ktoré mala firma Facebook z reklamy v roku 2007, magazín Forbes odhadol na 125 miliónov dolárov.
Prečo Facebook:
Michal Hvorecký, spisovateľ
Je to funkčná a silná sociálna sieť, ktorá podporuje komunikáciu medzi ľuďmi. Keďže literatúru chápem ako komunikáciu, je toto je pre mňa vhodný spôsob, ako sa spojiť s ľuďmi, ktorých moja práca zaujíma. Oboznamujem ich s tým, čo pripravujem. Pre mňa je to aj bližší spôsob kontaktu s ľuďmi, ktorí sú moji priatelia a žijú po celom svete.
Matej Sajfa Cifra, moderátor
Na Facebook ma nahovoril môj brat, ktorý žije v zahraničí. Som na ňom uvedený pod svojím menom. Profil si vytvoril aj môj ďalší brat a dokonca aj môj otec, ktorý nás cez Facebook môže kontrolovať. Je to dobrý spôsob na komunikáciu.
Petra Polnišová, herečka
Facebook používam veľmi krátko, ani nie dva mesiace. Páči sa mi tento spôsob komunikácie a som vďačná mojim kamarátom, ktorí ma na to nahovorili. Vďaka Facebooku som sa dostala k ľuďom, s ktorými som sa nevidela možno aj 20 rokov.
Kliknite - obrázok zväčšíte.