LONDÝN. Vedci z londýnskej zoologickej záhrady zistili, že domáce červené veveričky kosí smrteľný vírus. Šíria ho sivé severoamerické veveričky, ktoré ich vytláčajú z pôvodného teritória.
Pri preskúmaní 500 mŕtvych červených veveričiek, ktoré poslali ľudia z celej Veľkej Británie, vedci zistili, že osem z nich nákazu prežilo, lebo sa im vyvinula proti vírusu, ktorý spôsobuje kiahne, imunita. Zomreli neskôr z iných dôvodov.
„Toto zistenie je prvou nádejou v dlhom boji za záchranu domáceho druhu v Spojenom kráľovstve,“ povedal Anthony Sainsbury, vedúci tímu, ktorý svoju štúdiu zverejnil v odbornej revue EcoHealth.
Až doteraz to podľa Sainsburyho vyzeralo, že kiahne sú pre červené veveričky stopercentne smrteľné. Ich americké príbuzné proti nim majú prirodzenú imunitu, preto môžu vírus bez problémov šíriť.
Vedci sa nazdávajú, že vírus prenášajú na červené veveričky vtedy, keď si značkujú teritórium. „Imunita proti vírusu kiahní by domácim veveričkám poskytla šancu proti sivým votrelcom. Bez nej by boli nepochybne v Británii odsúdené prehrať boj o prežitie,“ hovorí Sainsbury.
Sivé veveričky, ktoré žijú aj v Taliansku, sa do Británie dostali v roku 1876. Vedci odhadujú ich terajší počet na vyše 2,5 milióna. Zo 140-tisíc červených veveričiek žije v Anglicku iba desatina, domovom prevažnej väčšiny – asi 75 percent – je Škótsko.
Sivé veveričky v Británii považujú za škodcov a sympatie majú pôvodné ostrovné červené veveričky obecné. Ochranári zvažovali možnosti, ako im pomôcť vrátane rezervácií, no teraz vyzerá ako dobrá šanca ich imunizovať.
Napriek tomu majú sivé súperky v porovnaní so svojimi sesternicami inú veľkú konkurenčnú výhodu: sú robustnejšie a agilnejšie.
Autor: ač