PRAHA. Pred takmer 30 rokmi, 24. októbra 1978, odštartovala do vesmíru prvá československá družica Magion-1. Vypustili ju ako súčasť družice Interkozmos-18, pripomína astronomický server www.planetarium.cz.
Od telesa materskej družice sa oddelila 14. novembra 1978. Cieľom vedeckého programu bolo meranie magnetosféry a ionosféry Zeme z dvoch blízko seba letiacich družíc. Magion plnil program takmer tri roky. V zemskej atmosfére zanikol 10. septembra 1981.
Počas spoločnej cesty s materskou družicou sa testovali systémy a spúšťali prístroje. Po oddelení sa od seba družice vzďaľovali rýchlosťou asi 0,2 metra za sekundu.
Družica Magion-1 mala tvar kvádra s rozmermi 30 krát 30 krát 16 centimetrov a vážila 15 kilogramov. Vyčnievali z nej senzory a antény. Povrchová úprava družice regulovala jej teplotu.
Program družíc Magion prispel k medzinárodne koordinovanému výskumu kozmického prostredia v blízkom okolí Zeme. Hlavnou skúmanou oblasťou bola magnetosféra a ionosféra. Podľa toho dostal názov. Je to prostredie s výraznou priestorovou štruktúrou, ktoré je neustále v pohybe. Pretože meraním z jednej družice sa nedá jednoznačne oddeliť priestorová a časová zložka variáce jednotlivých meraných parametrov, bol navrhnutý program malých družíc Magion.
Ich hmotnosť sa pohybovala od 15 do 68 kilogramov. Vypustili ich súčasne s hlavnou družicou. S ňou vytvárali na obežnej dráhe spolupracujúci tandem. Súbežné merania v dvoch bodoch priestoru umožňovali rozlišovať medzi časovou a priestorovou zložkou zmien skúmaných javov a určovať rýchlosť pohybu časovo premenných štruktúr. Komunikáciu s družicami udržiavala česká rádiová komunikačná stanica v Panskej Vsi.