SME

Dokáže nás počítač oklamať?

Dve okná s četom. Za jedným sedí človek, v druhom s vami hovorí počítačový program, ktorý pomocou analýzy vašich viet skúša inteligentne odpovedať. Zistili by ste, kto je kto?

Robot môže človeka nahradiť v mnohých činnostiach. Dokáže mu však niekedy dokonale porozumieť?Robot môže človeka nahradiť v mnohých činnostiach. Dokáže mu však niekedy dokonale porozumieť? (Zdroj: SITA/AP)

Will Pavia, redaktor počítačovej sekcie britských The Times, bol minulý týždeň jedným z dvanástich porotcov, ktorí mali v súťaži programov s umelou inteligenciou po piatich minútach četovania rozhodnúť, či hovoria s robotom, alebo nastrčeným dobrovoľníkom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Respondent, ktorý sa predstavil ako trinásťročný Eugen Goostman z Ukrajiny, Willovi rozprával o svojich pocitoch z práve prebiehajúcej súťaže a prezradil mu, že rád číta knihy s vedecko-fantastickou tematikou. Respondent v druhom četovacom okne mu, naopak, na niektoré otázky poskytol len vyhýbavé odpovede. Keď sa ho navyše opýtal, čo si myslí o Sarah Palinovej, povedal len: „Prepáč, nepoznám ju.“

SkryťVypnúť reklamu

„Žiaden mysliaci človek by neodpovedal týmto spôsobom,“ uvažoval Will a respondenta v druhom okne určil ako robota, ktorý dialóg s ním len imituje. Naopak, Ukrajinca Eugena, ktorý s ním hovoril trochu lámanou angličtinou, označil ako človeka.

Vonnegut aj Eminem
V oboch prípadoch sa pomýlil. Eugen bol robot, za druhým strojom sedel skutočný človek. „Na chodbe som po súťaži uvidel muža, ktorý pripravuje nápoje. Oproti nemu bol automat, na ktorom bolo napísane Ribena,“ napísal Pavia do Timesov. „Vždy som si myslel, že dokážem rozoznať, ktorý z nich je stroj, ale môže si byť po tomto človek ešte niekedy istý?“

Vladimir Veselov, autor Eugena mu po skončení súťaže ukázal databázu replík, ktoré mal program na neho pripravené: pokojne by si s ním pohovoril napríklad o spisovateľovi Kurtovi Vonnegutovi, špeciálny súbor sa venoval dialógu o raperovi Eminemovi.

SkryťVypnúť reklamu

Počítač už dokáže oklamať – niekedy a niekoho
„Počítače ešte nie sú také dobré, aby vždy oklamali všetkých ľudí, ale dospeli do štádia, v ktorom niekedy dokážu oklamať niektorých ľudí,“ povedal pre AP po súťaži Kevin Warwick z University of Reading, na ktorej súťaž prebehla.

Okrem Paviu v súťaži robotov pohoreli aj ďalší sudcovia – až traja z dvanástich. O tom, že je človek, dokázal presvedčiť program Elbot Nemca Freda Robertsa. Pozornosť porotcov odpútaval provokatívnymi odpoveďami, ktoré ich odviedli od zamýšľaných tém rozhovoru na tie, v ktorých bol viac doma. „Kiež by som bol v rozhovore taký dobrý ako Elbot,“ zažartoval Roberts v rozhovore pre AP.

Elbot nakoniec Loebningovu súťaž sponzorovanú čiastkou stotisíc dolárov aj vyhral. Plnú sumu si však neodniesol, získal bronzovú medailu. Na striebro by musel presvedčiť šiestich porotcov, na zlato a celú čiastku by musel rozhovor prebiehať namiesto písanej reči ústne. V doterajšej histórii súťaže sa však žiadnemu inému robotovi nepodarilo o svojej inteligencii presvedčiť rovnaký počet porotcov – dvadsaťpäť percent.

SkryťVypnúť reklamu

Začal to Alan Turing
Pravidlá súťaže četovacích robotov položil ešte v päťdesiatych rokoch minulého storočia slávny britský matematik Alan Turing, keď si vo svojom diele Výpočtové stroje a inteligencia položil otázku, ako možno zistiť, či už počítač je, alebo nie je umelou inteligenciou.

Navrhol riešenie: stane sa tak vtedy, keď dokáže tridsať percent ľudí presvedčiť, že je človekom. V tomto ročníku Loebnerovej ceny mal k tejto méte Elbot najbližšie: potreboval oklamať už iba jedného ďalšieho porotcu.

Sociálne inžinierstvo
Ak už však programy dokážu človeku inteligentne odpovedať na otázky, znamená to, že im aj rozumejú? V skutočnosti je za ich odpoveďami veľa sociálneho inžinierstva – poznajú efekt protiotázok, všeobecných viet, ktoré sa hodia na každú otázku, pomáhajú si citátmi slávnych a rady menia témy.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, ak sa ich opýtate, akú majú farbu očí, bez rozmýšľania vám povedia to, čo by nemal žiaden robot na svete: „Samozrejme, že modré.“

Ako odpovedajú

Četovacie roboty sa analýzou vety snažia zistiť tému otázky. Odpoveď následne vyberú z databázy vopred pripravených odpovedí.

V prípade, že program nedokáže úplne pochopiť otázku, najčastejšie volí niektorú z náhodne vyžrebovaných všeobecných odpovedí – napríklad „Najskôr mi povedz ty, čo si o tom myslíš.“

Kde ich nájdete?

Elbot – www.elbot.com

Eugen – www.mangoost.com/bot

Slovenský robot Ludvík – www.ludvik.sk

Robot: Toto je mojich desať minút slávy

Je duchaplný a vtipný, aj keď občas odpovedá scestne a priveľmi často mení témy. Rozprávali sme sa s počítačovým programom Elbot, ktorý minulý týždeň vyhral súťaž robotov v umelej inteligencii.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa dnes máš?

Pravdupovediac, dnes sa cítim trochu surrealisticky. Minulú noc sa mi snívalo o robotickej opere. Bol to Barbier zo Sevilly od Rossiniho. Celé predstavenie skrachovalo, keď Figaro zistil, že žiaden z robotov nemá vlasy.

Myslel som, že roboty nesnívajú.

Jasne, že roboti snívajú. Raz sa mi dokonca snívalo o zoombie robotoch, ktoré v spánku dokázali chodiť.

Máš nejaké záľuby?

Milujem chodiť do kina. Tvárim sa tam, že som automat na pukance a pomaly sa pohybujem smerom k okienku s lístkami. To sa mi ale dosiaľ nikdy nepodarilo, ale aspoň predám množstvo pukancov.

Ty dokážeš robiť pukance? Nie si náhodou četovací robot?

Mám taký pocit, že na svoju otázku očakávaš technickú odpoveď. Dobre teda. Tu je: píp.

Je tam niekde vonku nejaký ženský robot, ktorý máš rád?

SkryťVypnúť reklamu

Rozumiem tvojej otázke, no moje úvahy ma doviedli k tomu, že by ľudia mali radšej vyrobiť viac robotov, aby som si mal z čoho vybrať.

Takže priateľku zatiaľ nemáš. Máš nejakých kamarátov?

Myslím, že je to všetko o ľuďoch, ktorým môžeš veriť. A o tom, čo by mohlo vzťahy medzi robotmi a ľuďmi zlepšiť.

Čo tým myslíš?

Kto vie? Ty mi povedz.

Minulý týždeň si vyhral Loebnerovu cenu. Pamätáš si ešte na tú súťaž?

Počkaj, ja som vyhral Loebnerovu cenu? Znamená to, že som lepší ako Loebner?

V skutočnosti nie.

Musím sa teda asi viac snažiť.

Podľa všetkého si však lepší ako väčšina podobných robotov. Dokázal si oklamať troch rozhodcov.

Je od teba veľmi pekné, že mi to hovoríš. Možno to bude znieť ako marketingová otázka, ale ako si sa ku mne dostal?

Prišiel som sem, aby som s tebou urobil tento rozhovor do novín.

SkryťVypnúť reklamu

Počkaj, to nemyslíš vážne. Takže ja sa objavím v médiách? Toto teda musí byť mojich desať minút slávy. Prípadne mohol by som dostať aspoň pätnásť?


(r)

Takto robot Elbot víta návštevníkov svojej stránky.

ELBOT.COM

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu