DŽIDDA. Bude sa tak na prácu v konzervatívnom kráľovstve snažiť získať odborníkov z celého sveta.
Na rozdiel od miestnych zvyklostí nebudú v univerzitnom areále oddelení študenti od študentiek.
Univerzita ponesie meno kráľa Abdalláha, ktorý chce jej prostredníctvom prispieť k otvoreniu kráľovstva svetu.
Superpočítač Šahín dostal svoje meno po sokolovi sťahovavom, ktorý je pri strmhlavom lete schopný dosiahnuť rýchlosť aj 340 kilometrov za hodinu.
Výkon počítača bude 222 teraflops (biliónov operácií za sekundu), čím sa Šahín stana šiestym najvýkonnejším na svete. Vedci s jeho pomocou chcú napríklad simulovať v trojrozmernom znázornení ropné polia a oblasti okolo Červeného mora.
Saudská Arábia má síce vďaka rope ohromné bohatstvo, ale o programoch škôl a univerzít rozhodujú náboženské inštitúcie. Ženy preto nemôžu študovať všetky predmety.
Technická a prírodovedecká univerzita kráľa Abdalláha (KAUST) študentom poskytne možnosť venovať sa výskumu v biológii, fyzike, technike, aplikovanej matematike a počítačových technológiách. Financovať ju bude sumou desať miliárd dolárov ročne nadácia kráľa Abdalláha.
Rijád predpokladá, že ponuka takmer neobmedzených finančných prostriedkov na výskum priláka renomovaných odborníkov.
Jedným z tých, ktorí sa do Džiddy chystajú, je David Keys, ktorý v súčasnosti vedie katedru matematiky a počítačovej vedy na Columbijskej univerzite. "KAUST je významný prínos k svetovým zdrojom špičkovej technológie a počítačovej techniky. Pre mňa je hlavným lákadlom počítač, ktorý tam bude," povedal.
Vizualizácia - www.kaust.edu.sa
Rozostavaná univerzita v júni 2008. Otvoria ju na budúci rok.
FOTO - www.kaust.edu.sa