LONDÝN.
Potvrdili to vedci z britského Múzea prírodnej histórie, ktorí príslušníkovi radu pakobylky (Phasmatodea) dali meno Phobaeticus chani.
FOTO - ČTK
Hmyz meral presne 56,7 centimetrov a našiel ho dedinčan na Borneu v roku 1989 a od neho ho dostal malajzijský amatérsky prírodovedec Datuk Chan Chew Lun, povedal britský zoológ Philip Bragg. Ten formálne hmyz určil v novom čísle časopisu Zootaxa. Na Chanovu počesť dostal hmyz méno Phobaeticus chani, teda Chanova megapakobylka.
Rekordná pakobylka vyzerá rovnako ako jej menší príbuzní, teda ako krehká vetvička bambusu. Jej dĺžku vedci merali aj s tenkými, vetvičkovitými nohami; samotné telo, merané od hlavy po koniec trupu, má dĺžku 35,7 centimetrov, čím porazilo doteraz najdlhšiu známu pakobylku druhu Phobaeticus kirbyi o takmer tri centimetre.
Pakobylky patria k tým tvorom živočíšnej ríše, u ktorých sa vyvinulo najdokonalejšie maskovanie. Predátorom s vyhýbajú tak, že sa dokonale podobajú na vetvičky či listy a pri zavesení na konár dokážu aj vierohodne povievať vo vetre.