BLATNÁ. Vedci prvýkrát skúmajú výskyt medúzy v južných Čechách. Exempláre medúzky sladkovodnej objavil v zatopenom lome v Řečici pri Blatnej inštruktor potápania a upozornil na nich vedcov. Živočíchy teraz študuje Výskumný ústav rybársky a hydrobiologický vo Vodňanoch, píše sa v juhočeskej prílohe Mladej fronty Dnes.
"Ešte nikdy sme tu nič podobného nemali. Je to skutočne zaujímavý živočích," povedala Jitka Hamáčková z vodňanského ústavu.
Medúzky sladkovodné dorastajú do veľkosti maximálne dvoch až tri centimetrov, ale majú rovnako ako morské medúzy pŕhliace chápadielka.
"Zaujali ma pred niekoľkými týždňami pri potápaní v lome. Prekvapene som sa na ne pozeral, svietil a potom ich niekoľko chytil do fľaše," povedal 61-ročný inštruktor potápania z Vodňan Daniel Hofman.
O náleze okamžite informoval svojho známeho - experta na hydrobiológiu z Univerzity Karlovej Adama Petruska.
Podľa Petrusku sa medúzka sladkovodná rozšírila z Číny postupne do celého sveta a v Československu ju prvýkrát objavili v roku 1930. Jej domovina je v juhovýchodnej Ázii, vďaka človeku sa však dostala na väčšinu kontinentov.
"Vedci ju objavili v roku 1880 v botanickej záhrade v Londýne," vysvetlil Petrusek.
V Česku žije vo Vltave okolo Prahy a v pieskovňach a zatopených lomoch v Polabí a na Ostravsku. Jej vôbec prvý objav v Čechách bol pod Karlovým mostom v Prahe. Je ťažko viditeľná, preto sa s ňou najčastejšie stretávajú potápači alebo rybári. Kúpajúci ju ľahko prehliadnu. Vytvára zhluky.
Vyhýba sa brehom a v noci pláva k hladine. Objavuje sa najmä v lete, keď teplota vody prekročí 20 stupňov.