SME

Devónsky tvor objasňuje pôvod obojživelníkov

Americkí vedci preparáciou fosílií pravekého tvora spred 375 miliónov rokov potvrdili, že mal pohyblivú hlavu. Je unikátnym prechodným článkom medzi rybami a obojživelníkmi.

Neil Shubin s rekonštrukciou Tiktaalika vo Fieldovom múzeu v Chicagu.Neil Shubin s rekonštrukciou Tiktaalika vo Fieldovom múzeu v Chicagu. (Zdroj: JOHN WEINSTEIN)

BRATISLAVA. O fosíliách tvora nazvaného Tiktaalik roseae sme prvý raz písali v roku 2006 v deň oznámenia ich objavu v časopise Nature. Dokonale zapadajú medzi fosílie tvora Panderichthys rhombolepsis, ktorý sa našiel v Lotyšsku a mal stále ešte bližšie k rybám (nedávno sa práve uňho zistilo, že prvé známe prsty sa vyvinuli takým tvorom) a tvora Acanthostega gunnari z východného Grónska, ktorý už mal bližšie k obojživelníkom. Všetky tieto tvory žili v druhej polovici prvohorného útvaru devón, ktorý preklenoval obdobie pred 416 až 359 miliónmi rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Fosílie Tiktaalika sa našli na arktickom ostrove Ellesmere vyše tisíc kilometrov za polárnym kruhom v kanadskom Nunavute, ktorý majú v samospráve domorodí Inuiti (Eskymáci).

Jeho meno, teda rodová časť, po inuitsky značí „veľká ryba z plytkej vody“, druhové (roseae) vyjadruje vďačnosť za sponzorovanie výskumu. Nunavut v devóne žil oveľa južnejšie a mal subtropickú klímu.

Od nôh k hlave

Paleontológovia sa pri Tiktaalikovi tešia obrovskej výhode, vôbec nie častej: našlo sa z neho viacero exemplárov. A tak neľutovali dlhé mesiace puntičkárskej práce, keď ich vyberali z horniny. Odmenou boli spoľahlivejšie závery.

Prvotný výskum fosílií Tiktaalika sa sústreďoval predo­všetkým na končatiny tohto tvora, ktoré ukazujú na už pomerne pokročilú fázu prechodu od plutiev k nohám. Vďaka nim si vyslúžil označenie rybonožec (fishpod).

SkryťVypnúť reklamu

Tiktaalik bol dlhý až okolo 2,7 metra, mal sploštené telo i sploštenú krokodíliu hlavu s ostrými zubami. Je kombináciou rybích znakov ako šupín, plutiev a primitívnej čeľuste, a znakov štvornožca na lebke, krku, rebrách a najmä končatinách. Teraz sa objaviteľský tím zameral na časť kostry hlavovej časti tela, predtým skrytú v hornine.

Tiktaalik je najstarší tvor v známom fosílnom zázname, ktorý má krk. Preparácia odhalila nové podrobnosti kostí lebkovej a ústnej dutiny, zvlášť podnebia, a žiabrového oblúka.

V slede evolučných štádií, ktorého stred tvorí Tiktaalik, sa napríklad nápadne zmenšoval strmienok, ktorý pri prarybách koordinoval pohyby lebky počas kŕmenia sa a dýchania. V prípade ich potomkov cicavcov – a nás – je to však drobná kôstka stredného ucha s dôležitou úlohou v sluchovom ústrojenstve.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo z toho vychádza, že anatomický prechod k suchozemským štvornožcom trval dlhšie, ako sa predpokladalo. A skutočne zahŕňal adaptácie, ktoré sa potomkom hlbokovodných rýb sprvoti vyvinuli pre život v plytkej vode.

Kľúčové plytčiny

Tieto adaptácie vedci pôvodne považovali za znak už plne suchozemského spôsobu života. Vôbec nešlo iba o končatiny, rovnako dôležitá bola väčšia pohyblivosť hlavy. Umožnil ju vývoj krku stratou kostí, ktoré pôvodne kryli žiabre: na plytčine, kde sa tvory končatinami opierali o dno, sa už nemohli pružne otáčať celým telom ako ryby s prakticky voľným pohybom v troch rozmeroch.

Unikátna mozaika

Zmenšovanie strmienka tiež dokladá čoraz menšiu závislosť od dýchania žiabrami a teda vývoj pľúc. Podrobnosti všeobecne pevnejšie stavanej kostry hlavy, najmä jej sploštenie a predĺženie ňufáka, potvrdzujú štatút Tiktaalika ako unikátnej mozaiky znakov a učebnicového prechodného článku medzi rybami a obojživelníkmi.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom čísle časopisu Nature o tom napísal tím Neila Shubina z Chicagskej univerzity a Fieldovho múzea v tom istom meste a Teda Daeschlera z Akadémie prírodných vied vo Filadelfii, najstaršej prírodovednej výskumnej inštitúcie a múzea v Amerike, založenej v roku 1812. Neil Shubin nedávno vydal aj knihu pre verejnosť Vaša vnútorná ryba: cesta históriou ľudského tela dlhá 3,5 miliardy rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 197
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 587
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 920
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 379
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 4 871
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 003
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 273
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 073
SkryťZatvoriť reklamu