WELLINGTON. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnil Národný inštitút pre výskum vody a atmosféry (NIWA).
"Je to jeden z najjasnejších dôkazov, že sa naša atmosféra otepľuje," povedal hlavný vedec inštitútu Jim Salinger. S predpokladaným zvýšením priemerných teplôt na Novom Zélande až o tri stupne Celzia v tomto storočí, sa budú ľadovce ďalej topiť. "Bolo by pre nich ťažké, začať sa znova zväčšovať," dodal.
NIWA monitoruje 50 ľadovcov v Južných Alpách už 32 rokov a Salinger povedal, že strata ľadu počas 12-mesačného obdobia do marca tohto roku bola štvrtá najvyššia, ktorú zaznamenali.
Celkový zostávajúci objem ľadu sa zmenšil za 20 rokov o 18 percent a pri hodnote 44,9 kubického kilometra je na vôbec najnižšej úrovni, povedal. "Na dosiahnutie takéhoto rozsahu topenia sa by sme museli zredukovať zrážky najmenej o polovicu, alebo o stupeň zvýšiť teplotu," pokračoval. "Vieme, že zrážky v Južných Alpách neklesli. V poslednej štvrtine storočia naopak stúpli. Takže topenie, ktoré sme zaznamenali, musí byť výsledkom vyšších teplôt. To je jasný dôkaz otepľovania v oblasti Nového Zélandu."
Podľa Salingera je nepravdepodobné, že by ľadovce, ktoré patria medzi najväčšie turistické atrakcie Nového Zélandu, celkom zmizli. Na to by museli teploty stúpnuť o sedem stupňov Celzia a nemohol by napadnúť žiaden nový sneh, dokonca ani na vrchole najvyššej hory Južných Álp - hore Mount Cook (3754 metrov vysokej).