Michael Ellis DeBakey chcel byť lekárom už odmalička. Práve v lekárni svojich rodičov - libanonských imigrantov počúval prvé zanietené debaty lekárov. Už tam sa začala jeho cesta k tomu, aby sa stal jedným z najznámejších kardiochururgov na svete. DeBakey vyvinul 70 srdcových pomôcok, bol priekopníkom bypassových operácií a sám počas svojej 70-ročnej kariéry uskutočnil 60-tisíc chirurgických zákrokov.
Ešte ako univerzitný študent v roku 1932 vymyslel pumpu, ktorá sa neskôr stal kľúčovou súčasťou prístroja podporujúceho srdce a pľúca pri operáciách srdca. Stroj vlastne preberá počas zákroku funkcie týchto dvoch životne dôležitých orgánov. Počas druhej svetovej vojny pracoval v Európe ako riaditeľ zdravotníckej divízie, pomáhal pri vývoji mobilnej vojenskej nemocnice ,známej pod skratkou M.A.S.H. V roku 1966 ako prvý ma svete využil čiast-kové umelé srdce. Bol to však až Denton Cooley, ktorý implantoval prvé umelé srdce. Viedlo to k slávnemu sporu oboch chirurgov-vedcov, ktorý sa podarilo urovnať iba pred rokom.
Pod skalpelom mal množstvo svetových lídrov: vojvodu z Windsoru, jordánskeho kráľa Husajna, iránskeho šacha, tureckého prezidenta Turguta Ozala a troch amerických prezidentov - Johna F. Kennedyho, Lyndona Johnsona a Richarda Nixona. V roku 1996 ho povolali do Moskvy, kde s ním konzultovali operáciu ruského prezidenta Borisa Jeľcina.
* 7. 9. 1908
† 11. 7. 2008
Autor: bo