HEIDELBERG. Podľa najnovšej správy Nemeckého centra pre výskum rakoviny navyše ako fajčiarky, rovnako aj ako pasívne fajčiarky reagujú na škodliviny omnoho citlivejšie.
Ženám podľa vedcov zvlášť hrozia choroby srdca, krvného obehu, pľúc či kostí. Fajčenie má vraj vplyv aj na menštruačné cykly a plodnosť.
Negatívne dopady má táto nezdravá vášeň aj na deti fajčiarov. „Deti fajčiacich matiek a otcov viac trpia chorobami dýchacích ciest, astmou a zápalmi stredného ucha," píše sa v správe.
Nemecká splnomocnenkyňa pre drogové otázky Sabine Bätzingová v Berlíne pri príležitosti konferencie na tému Ženy a fajčenie - nové cesty prevencie vyhlásila, že v protifajčiarskom boji by mali byť v budúcnosti cielene oslovené ženy.
Vo vekovej skupine 12 až 17 rokov začínajú s fajčením viac dievčatá než chlapci. Bätzingová by preto rada videla na škatuľkách cigariet napríklad obrázky predčasne narodených detí či tehotných fajčiarok.
Ženy sú podľa odborníkov menej motivované, aby sa zbavili závislosti na tabaku než muži. Tiež vraj menej veria v úspech odvykacej kúry. Ženy tiež očakávajú pri zbavovaní sa zlozvyku viac komplikácií. Ženy musia rátať s tým, že priberú niekoľko kilogramov. V každom desiatom prípade je to vraj až desať kilogramov.
Abstinenčné príznaky na ženy doliehajú oveľa viac než na mužov. Odvykacia terapia, ktorá je založená na náhrade nikotínu inou látkou, vraj u žien pôsobí oveľa horšie.