SME

Počítač bez chýb? Snívajte ďalej

Počítače budú do desiatich rokov bezchybné a my si už budeme len šunky váľať, pretože všetko za nás zvládne technika. Tak vyzerá predstava našej blízkej budúcnosti podľa redaktorov InfoWorld.

Ako bude vyzerať budúcnosť počítačov?Ako bude vyzerať budúcnosť počítačov? (Zdroj: WOODLEYWONDERWORKS/ FLICKR.COM)

Slávny magazín InfoWorld oslavuje tento rok tridsiaty rok svojej existencie. Jeho redaktori sa pri tejto príležitosti pokúsili predpovedať, ako bude svet techniky a počítačov vyzerať o desať rokov. Zostavili rebríček udalostí, vynálezov a technických prelomov, ktoré by ich určite šokovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na webe bude všetko. Úplne všetko
Za najväčší šok budúcnosti pokladajú cloud computing. Aj keď vlastne nikto poriadne nevie, čo ten cloud computing presne je. Na tohtoročnom Web 2.0 Expo v San Francisku prišlo 17 web expertov k sedemnástim rôznym definíciám. V stručnosti by sa však dalo povedať, že slovom cloud (mrak) sa dá označiť internet alebo vzdialené servery.

SkryťVypnúť reklamu

Na diagrame totiž vyzerá sieť ako mrak. Priamo do tohto mraku by si v budúcnosti mohli ľudia ukladať všetky svoje dáta a aplikácie. Donútiť by ich k tomu mali rastúce ceny za elektrickú energiu a miesto, ktoré by zaberal server, ak by ho mali napríklad vo svojom byte.

Na prístup k svojim uloženým dátam by mal stačiť hocijaký prístroj, ktorý by bol napojený na internet. Všetko ostatné, vrátane programov, ktorými by sa dali dáta otvoriť, už bude na webe a jeho serveroch.

Digitálny denník vie všetko
S cloud computingom súvisia aj ďalšie predpovede redaktorov InfoWorld. V roku 1945 si technik Vannevar Bush v hlave vymyslel prístroj, ktorý pomenoval Memex. Mal v priebehu života zaznamenávať všetko, čo človek zažil. Vtedy šlo len o teoretický výmysel. So zdokonaľujúcou sa technikou by sa však o niekoľko rokov mohol Memex stať istou formou digitálneho denníčka, ktorý by všetky zaznamenané informácie vďaka cloud computingu posielal na server, kde by sa ukladali.

SkryťVypnúť reklamu

Nákupné zoznamy od manželky už budú minulosťou. Memex si všetko dôležité uloží sám. K dátam sa budete môcť dostať napríklad cez PDA alebo mobilný telefón. Redaktori InfoWorld už len dúfajú, že Memex si zapamätá len to, čo budú naozaj chcieť. Kto by už len chcel spomínať na nepríjemné alebo trápne zážitky?

Bezchybný softvér
Za priam neuveriteľný zážitok by Sean McCown z InfoWorld považoval fakt, že by mohlo všetko fungovať. Zapnete si počítač a jeho operačný systém sa nezasekne. Spustíte e-mailového klienta a on sa zap­ne bez toho, aby ste museli čakať. Celú noc vám potom počítač bezchybne a intuitívne spracováva a dokončuje úlohy, ktoré ste mu zadali.

Túto svoju utopickú víziu pomenoval McCown ako Windows sci-fi. „Ak si myslíme, že toto bude raz skutočnosťou, tak určite snívame,“ napísal pre InfoWorld.

SkryťVypnúť reklamu

Predpovede

Mp3 prehrávač na ramene je len začiatok. Neustály nárast drobných technických hračiek z nás spraví chodiace poloprístroje.

Z mobilného telefónu sa má stať šikovný multitechnický pomocník s virtuálnou klávesnicou, ktorú bude projektor premietať do vzduchu.

Neviete, aký kvet vám rastie pred domom? Stačí spraviť fotku a web vám to prezradí.

InfoWorld predpovedá, že rozdiely medzi vzťahmi z reálneho sveta a tými zo siete sa budú stále viac stierať.

Všetky prístroje v domácnosti majú byť napojené na internet. Aby vám aj chladnička vedela povedať, kto vyhral futbalový zápas, od ktorého ste si odbehli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu