
Milióny mladých Európanov môžu utrpieť permanentnú stratu sluchu, ak budú počúvať mp3 prehrávač po dobu piatich rokov viac ako päť hodín týždenne na vysokej hlasitosti. Tvrdí to vedecká štúdia, ktorú si objednala Európska komisia.
„Nová generácia osobných hudobných prehrávačov, ktoré dokážu reprodukovať hudbu vo veľmi vysokej kvalite aj pri vysokej hlasitosti, predstavujú pre ľudí narastajúcu hrozbu,“ píšu vedci v záveroch štúdie. „Riziko poškodenia sluchu závisí od hlasitosti a dĺžky počúvania.“
Podľa vedcov stačí päť hodín týždenne počúvať hudbu na hlasitosti 89 decibelov, aby človek prekročil povolené limity hluku na pracovisku. Kto počúva hudbu pri rovnakej hlasitosti viac ako päť rokov, si môže trvalo poškodiť sluch.
Trvalé poškodenie sluchu sa podľa štúdia týka čím ďalej tým viac ľudí. Počet aktívnych používateľov mp3 prehrávačov odhadli úrady na päťdesiat až sto miliónov ľudí, riziko sa podľa nich týka približne desiatich miliónov Európanov – poslucháčov hlasnej hudby.
Komisia odhadla, že za posledných päť rokov sa v Európe predalo od 184 do 246 miliónov prenosných audio zariadení, mp3 prehrávače tvorili viac ako dve tretiny z nich. Rovnaké riziko pre mladých predstavujú mobilné telefóny.