SME

Počet duševných ochorení sa zvyšuje

Svetový deň duševného zdravia, pripadajúci na 10. októbra, je príležitosťou, aby si zdravá verejnosť ...

Svetový deň duševného zdravia, pripadajúci na 10. októbra, je príležitosťou, aby si zdravá verejnosť každý rok uvedomila existenciu problémov ľudí trpiacich duševnými poruchami. Zároveň sa v tento deň spravidla viac a otvorenejšie hovorí o duševných ochoreniach a využíva sa aj na získavanie nových investícií pre služby a zariadenia pre trpiacich.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poruchy duševné, neurologické i v správaní postihujú ľudí prakticky všetkých krajín a spôsobujú im nemalé utrpenie. Odborníci konštatujú, že ľudia s týmito chorobami mávajú spravidla zvýšenú úmrtnosť a kvalita ich života nie je na dostatočnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Počet duševných porúch sa zvyšuje v dôsledku civilizačných faktorov, teda aj zmeny spoločenského systému a nárastom nárokov na flexibilitu a úspešnosť. Ako povedal riaditeľ psychiatrickej nemocnice v Pezinku Pavel Černák na tlačovej konferencii Ligy pre duševné zdravie 16. septembra v Bratislave, "nie každý toto životné tempo je schopný zvládať". Medzi duševnými chorobami dominujú stavy úzkosti, závisti a depresie. Práve depresie sú najviac podmienené civilizačnými faktormi.

V najbližších 15 rokoch sa očakáva nárast počtu prípadov depresií.

Psychológ Anton Heretik poukázal, že duševne chorí boli dlhodobo vytláčaní na okraj spoločnosti. "V každom z nás existuje obava z duševne chorých," uviedol. Komunitná starostlivosť podľa neho predstavuje návrat z okraja spoločnosti do jej stredu. Zmena predsudkov zmení správanie spoločnosti, ale zmeny v postojoch a názoroch sa dejú pomalými krokmi, dodal Heretik.

SkryťVypnúť reklamu

Výskyt nových duševných porúch vzrástol od roku 2000 z počtu asi 30.000 na približne 37.000 v roku 2006, čo predstavuje nárast o 23 percent. Napriek tejto situácii existuje podľa Ligy pre duševné zdravie stále nedostatočná komplexná sieť služieb, ktorá by poskytovala zdravotnú aj sociálnu starostlivosť podľa individuálnych potrieb pacienta a bola by dostupná v každom regióne Slovenska.

Duševné choroby sú na treťom mieste medzi chorobami spôsobujúcimi invaliditu a očakáva sa, že do roku 2020 bude depresia najvýznamnejšou príčinou chorôb v rozvinutých krajinách. Podľa údajov Európskej únie duševné choroby nepriaznivo ovplyvňujú každého štvrtého človeka a úniu stoja tri až štyri percentá HDP v dôsledku straty produktivity. Podľa štatistík v EÚ zomiera v dôsledku samovrážd viac ľudí ako pri dopravných nehodách.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku v dňoch 8. až 10. októbra sa v 52 mestách koná formou pouličného predaja zbierka Dni nezábudiek. Verejnosť kúpou nezábudky podporí skvalitnenie starostlivosti o duševne chorých. Nezábudka je symbolom duševného zdravia. Do zbierky možno prispieť aj inými spôsobmi: zaslaním krátkej textovej správy v sieti dvoch mobilných operátorov v sume 30 Sk (1 euro) za SMS do 31. októbra 2008. Treťou možnosťou je poslať finančné prostriedky na účty v dvoch bankách do 1.12. 2008.

Liga za duševné zdravie SR (LDZ SR) začala v septembri jesennú informačnú kampaň so sloganom: "Šanca na návrat". Jej cieľom je dobudovať komplexnú sieť služieb, ktorá je pre ľudí s duševnou poruchou dôležitým predpokladom ich sociálneho začlenenia.

Svetová federácia pre duševné zdravie (World Federation for Mental Health, WFMH) na svojej stránke pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa duševného zdravia prišla s témou: "Spravme z duševného zdravia prioritu vo svete" s cieľom zlepšiť služby pre postihnutých prostredníctvom informovania verejnosti o problémoch chorých formou kolektívnej aktivity.

SkryťVypnúť reklamu

WFMH konštatuje, že duševné choroby sú veľmi bežné a predstavujú ťažkú záťaž pre jedincov, ich rodiny i spoločnosti. Ľudské, spoločenské i finančné zdroje sú nevyhnutné, aby sa postihnutým poskytla účinná a ľudská liečba. WFMH vybrala tohtoročnú tému preto, lebo považuje za potrebné upriamiť oveľa väčšiu pozornosť ostatnej verejnosti na danú problematiku.

Svetová federácia duševného zdravia je medzinárodná organizácia založená v roku 1948 s tým, aby vo všetkých národoch a krajinách pomáhala predchádzať duševných ochoreniam, poruchám a v prípade ich výskytu podporovala vhodnú liečbu.

Zdroje a viac: www.who.org, www.wfmh.org, www.dusevnezdravie.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 662
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 192
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 063
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 384
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 212
SkryťZatvoriť reklamu