2. - 8. 10. 2008
Najbližšia zrážka veľkých galaxií, eliptickej M86 a špirálovej NGC 4438 (na foto Tomera Tala a Jeffreya Kenneya/Yale University a NOAO/AURA/NSF prvá pravo) odsávaním plynu tlmí tvorbu nových hviezd. Galaxie spájajú 400-tisíc svetelných rokov dlhé vlákna ionizovaného vodíka. Zrážka prebieha v kope galaxií v súhvezdí Panny, 50-miliónov svetelných rokov od Zeme. Zistil to Jeffrey Kenney z Yaleovej univerzity s kolegami.
Zdroj: Astrophysical Journal Letters
Naše Slnko je sploštenejšie, ako sa myslelo. Podľa analýzy údajov zo satelitu RHESSI, ktorú urobil Martin Fivian z Kalifornskej univerzity v Berkeley, je jeho rovníkový priemer dlhší ako polárny nie o 7,8 oblúkovej milisekundy, ale o 10,77 oblúkovej milisekundy, čo vedci vysvetľujú zvýšenou magnetickou činnosťou v chromosfére, tenkej horúcej vrstve nad slnečným povrchom. Po oprave vychádza hodnota v súlade s rotáciou Slnka.
Zdroj: Science
Najväčší chromozóm pšenice (na foto E. Pauxa) - chromozóm 3B – sekvenoval tím Etienne Pauxa z INRA a Univerzity Blaisea Pascala v Clermont-Ferrand. Pšenica má zdanlivo paradoxne päťkrát väčší genóm ako človek a až tri kópie každého chromozómu. Je to dôležitý krok na ceste k sekvenovaniu celého genómu pšenice.
DNA ďalších dvoch malarických parazitov sekvenovali tímy Arnaba Paina zo Sangerovho ústavu v Hinxtone (Veľká Británia) a Jane Carltonovej z Newyorskej univerzity. Nebezpečnejší je opičí Plasmodium knowlesi, ktorý čoraz viac ohrozuje tiež ľudí, mierne ochorenie vyvoláva Plasmodium vivax. Malária je stále metla ľudstva.
Prvé dospelé pluripotentné kmeňové bunky (schopné rozrôzniť sa na celý rad špecializovaných typov) z buniek semeníkov dospelých mužov získal tím Thomasa Skutellu z Tübingenskej univerzity. Základ individualizovanej liečby? Zdroj: Science Zdroj: Nature Zdroj: Nature