WASHINGTON. Americká sonda Messenger sa druhýkrát od svojho vypustenia v roku 2004 bezprostredne priblížila k planéte Merkúr, na ktorej fotografuje doteraz nezmapované oblasti.
Najtesnejšie okolo nej mala sonda amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) proletieť v pondelok o 10.40 SELČ.
Prvýkrát sa Messenger ocitol blízko najmenšej obežnice Slnka v januári tohto roka. Na pondelok NASA plánoval prelet sondy vo vzdialenosti 200 kilometrov, pričom pozorovať bude tú tretinu planéty, ktorá je bližšie k Slnku.
"Tento druhý prelet nám ukáže celkom novú oblasť povrchu Merkúra," povedal jeden z vedúcich misie. Sonda by mala poslať na Zem viac než 1200 snímkov.
Cieľom misie je získať nové poznatky o pôvode planéty, o jej magnetickom poli a o atmosfére, čo umožní aj nový pohľad na vznik Zeme.
Messenger mapoval neznáme regióny Merkúra už 14. januára. Fotografie zobrazovali množstvo kráterov vytvorených dopadmi meteoritov. Tie sa zásadnejšie líšia od kráterov Mesiaca, než sa vedci doteraz domnievali. Experti tiež zistili, že v geologickom vývoji Merkúra hrala veľkú úlohu vulkanická činnosť a že sa prvá planéta našej slunečnej sústavy v priebehu svojej existencie zmenšuje, zrejmě pre chladnúce jadro planéty.
Messenger sa teraz pohybuje po zložitej, špirálovitej dráhe; po svojom treťom prelete, ktorý sa pripravuje na 29. septembra budúceho roka, sondu 18. marca 2011 navedú na obežnú dráhu okolo Merkúra.
Messenger je prvým pozemským návštevníkom pri tejto planéte po viac než troch desaťročiach. V rokoch 1974 až 1975 zdokumentovala 45 percent jej povrchu sonda Mariner 10.
Merkúr je komplikovaným cieľom pre akúkoľvek sondu, predovšetkým pre horúčavy a silnú príťažlivosť. Prístroje sond musia mať pre extrémne teploty, ktorých rozdiely medzi dňom a nocou dosahujú na Merkúre 490 stupňov Celzia, špeciálnu ochranu.