WASHINGTON. Ig Nobelovu cenu v utorok dostala vedkyňa, ktorá zistila, že v kole spermie explodujú. Ocenený bol aj výskum, ktorý preukázal, že ľudia s chuťou zjedia aj staré čipsy, len musia chrumkať.
Medzi ďalšími laureátmi sú fyzici, ktorí zistili, že ak sa niečo môže zamotať, zamotá sa to a tím biológov, ktorý podal vedecký dôkaz o tom, že psie blchy skáču ďalej ako mačacie.
Cena si ctí výskum, ale...
Odovzdávanie Ig Nobelových cien si ctí skutočný výskum, ale jeho cieľom je nastaviť pokrivené zrkadlo smrteľne vážnemu udeľovaniu Nobelových cien v oblasti medicíny, chémie, fyziky, ekonomiky, literatúry a mieru.
Ig Nobelove ceny udeľuje redakcia vedeckého časopisu Anály nepravdepodobného výskumu za publikované vedecké práce - bez ohľadu na to, či ich cieľom bolo pobaviť, alebo boli myslené vážne. Ocenení vedci túto „poctu" zvyčajne berú s humorom.
Kolový výskum
Deborah Andersonová a jej tím z Katedry medicíny Bostonskej univerzity tento rok získali Ig Nobelovu cenu za chémiu za výskum z roku 1985, publikovaný v New England Journal of Medicine, ktorý preukázal, že kola zabíja spermie.
Andersonová pre Reuters povedala, že výskum myslela vážne; ženy používali kolu na preplachovanie vagíny ako post-koitálnu antikoncepciu a neskôr aj ako ochranu pred nákazou vírusom AIDS.
„Kola počatiu určite nezabráni, na to sú spermie prirýchle," povedala Andersonová. Cukor prítomný v kole však spermie naozaj zabíja, pohlavné bunky ho absorbujú a potom prasknú.
„Kola dokáže zničiť aj vírus HIV," povedala Andersonová.
Kategória stravovanie
Porota Ig Nobelových cien pridala kategóriu „stravovanie" a túto cenu udelila Massimilianovi Zampinimu z Univerzity v Trente, Taliansko a Charlesovi Spencemu z Oxfordskej univerzity v Británii. Ich výskum dokázal, že ľudia nerozpoznajú, že jedia staré čipsy, ak sa im v momente, kedy sa do nich zahryznú, pustí zvuk chrumkania.
Cenu za biológiu získal francúzsky tím, ktorý zistil, že psie blchy doskočia vyššie ako mačacie; cenu za medicínu komisia udelila tímu z Duke University v Severnej Karolíne, ktorý preukázal, že drahé placebo funguje lepšie ako lacné.
Dorian Raymer s kolegom zo Scripps Institution v San Diegu získali Ig Nobelovu cenu za fyziku za ich matematický dôkaz o tom, prečo sa vlas či niť skôr či neskôr zauzlí.
Cenu za mier dostala Švajčiarsky federálny úrad pre mimoľudskú bioetiku, ktorý rastlinám priznal morálne práva a práva na dôstojné zachádzanie.
Špeciálnu cenu za archeológiu získal tím z brazílskej Univerzity v Sao Paulo za demonštráciu toho, čo dokáže s archeologickým výkopom spraviť jeden pásavec.
Cenu za ekonómiu získali vedci z Univerzity v Novom Mexiku, ktorí zistili, že striptérky dostávajú najväčšie sprepitné počas najplodnejších dní a napokon cenu za literatúru získal David Sims z Cass Business School v Londýne za „láskyplne napísanú štúdiu" Ty hajzel: Naratívna explorácia skúseností s rozčuľovaním na pracovisku.
Medzi víťazmi z predošlých rokov patrí tvorca plastového ružového plameniaka, vedec, ktorý nahral divú kačicu pri koite s mŕtvym gunárom a lekár, ktorý liečil štikútku rektálnou digitálnou masážou.