SME

Prerazia konečne filmy podľa hernej predlohy?


Lost Planet: Extreme Condition
Téma filmov vytvorených podľa hernej predlohy je nekonečná, no zaujímavá zároveň. Oboma smermi (teda aj z plátien kín na obrazovky hráčov) sa snažia producenti tlačiť svoje projekty. Isteže, známa značka spraví svoje a určite sa nájde dostatok kupcov, avšak pri hraní prepadákov typu Iron Man či Incredible Hulk si veľa zábavy neužijete. Taktiež je drvivá väčšina filmov podľa hier neskutočne nudnou záležitosťou. Príkladov by sa dalo nájsť enormné množstvo, plnohodnotným zástupcom je režisér B-čkových filmov Uwe Boll. Venovať sa však budeme serióznejším projektom.

Zdá sa, že sa začína blýskať na lepšie časy. Po nepodarenom Hitmanovi sa do kín dostane onedlho Max Payne. I keď si od snímku nesľubujeme príliš veľa, predloha noir detektívky je natoľko zaujímavá, že by nemuselo filmové spracovanie dopadnúť ako filmový Doom, ktorý zostal bez pôsobivej atmosféry. Známy producent blockbusterov Jerry Bruckheimer vidí veľký potenciál v projekte Prince of Persia. Uvidíme, možno bude prekonaný doposiaľ zrejme najlepší film na hernom námete, Silent Hill.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Veľkú šancu má ďalší z hollywoodskych producentov, Ari Arad, ktorý síce ešte nemá príliš mnoho skúseností, kvalitné filmy na svojom konte však áno: ak nebudeme brať do úvahy pomerne brakový seriál Blade, nájdeme tu filmové hity: paradoxne tie, ktoré na hernom trhu svojou kvalitou ohromili v negatívnom zmysle slova, čiže práve Iron Man a Incredible Hulk. Ďalej stál aj za úspešným (z finančného hľadiska – film si na seba v pohode zarobil) Ghost Riderom. To by však bolo bezpredmetné, keby sa Ari Arad nepriznal, že má veľmi kladný vzťah k hrám a sám je hráčom, ktorý dokáže pri kvalitnom titule presedieť niekoľko hodín.


Uncharted: Drake´s Fortune
Podľa jeho prehlásení sa chce chopiť hneď niekoľkých herných príbehov, ktoré chce preniesť do filmovej podoby. Ako základ však okamžite povedal, že nepôjde výhradne o kopírovanie deja hry. To by ani nešlo, do priemerne dvojhodinového filmu musí byť nasúkaných mnoho hodín hrania, povyberané len tie zaujímavé momenty. Arad je napríklad fascinovaný space operou Mass Effect. Tento RPG titul od Bioware by si filmové spracovanie zaslúžil a keby boli povyberané iba zaujímavé momenty, príbeh bol podaný svižne (žiadne výťahy – tí, čo hru hrali, veľmi dobre vedia), išlo by po dlhšom čase o zaujímavý sci-fi príbeh, ktorý by nemusel byť založený výhradne na akcii.

Na plátnach kín by Arad rád videl napríklad aj EverQuest. Druhý diel tohto MMORPG producent dodnes hráva, prečítal mnoho knižiek s príbehmi založenými na fantasy svete EverQuestu a je nimi fascinovaný. A ako veľmi dobre vieme, fantasy príbehom sa po Tolkienovom Pánovi Prsteňov nesmierne darí. Svoje miesto by si našiel podľa Arada aj Lost Planet z dôvodu vynikajúcej myšlienky zamrznutej planéty, na ktorej sa hra odohráva a hrdina bojuje proti mimozemskej rase, pripomínajúcej chrobáky.

SkryťVypnúť reklamu

Keby sme si mali vybrať najlepší projekt, o ktorom Arad hovoril, tak je to filmové spracovanie projektu Uncharted: Drake´s Fortune. Indiana Jones je borec, jeho posledný film bol podarený a Drake-ovo dobrodružstvo sa s privretými očami podobá práve na Indiana Jonesa. Hľadač pokladov však vôbec nie je vyložene kladná postava, čo sme zažili aj pri samotnom hraní. Neskôr sa jeho charakter síce začne meniť, ale stereotyp uhladeného hrdinu nehrozí. Navyše je hľadanie pokladov v starobylých chrámoch fascinujúce a previazanie s príbehom by mohlo uspieť. Film by však na rozdiel od hry musel obsahovať niekoľko zmien, napríklad cesta na ostrov by nebola krátkou záležitosťou a podobne.

Ari Arad má plány na vybudovanie producentskej spoločnosti, ktorá by sa venovala výhradne točeniu filmov podľa hernej predlohy. Námietky rozhodne nemáme, navyše ak ako producent bude pôsobiť človek, ktorý hru skutočne hral, vie o čom je a akú má atmosféru, mohlo by to dopadnúť veľmi dobre. Zatiaľ je však všetko v rovine úvah.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj:Kotaku

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 035
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 261
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 831
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 407
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 670
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 675
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 961
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 802
SkryťZatvoriť reklamu