E-commerce je zneužitie kariet cez internetové obchody, či už prostredníctvom nákupu tovarov alebo sťahovaním softvéru a návštevou gamblérskych a erotických stránok. Podvody tohto typu sa vyskytujú najmä v USA.
Falošné karty - na základe odcudzených identifikačných údajov sa vyrobia falzifikáty platobnej karty - t.j. na falošný plastik vyrobený domácou tlačiarňou sa použijú ukradnuté osobné dáta držiteľov kariet a karty sa používajú na nákup tovarov cez POS terminály - autorizácia nie je cez PIN.
Namiesto vyrobených plastikov sa môžu použiť aj plastiky odcudzených kariet - taký plastik má všetky bezpečnostné prvky, ale nekorektné číslo, nezhodujúce sa s falošnými údajmi nahranými na magnetický pruh. Obchodník si môže všimnúť nezhodu čísla, resp. mena na karte a potvrdenke.
Neprítomná karta- pri tomto podvode s podvodníkmi spolupracuje osoba na strane obchodníka. Transakcia sa nespracuje načítaním dát z karty, ale ich natypovaním na klávesnici POS - je to špeciálna operácia, banky ju spravidla obchodníkom nepovoľujú.
Iná forma je objednanie si ubytovania poštou v hoteli a uvedenie čísla karty, z ktorej sa má konať úhrada. Hotel využije možnosť natypovania údajov cez klávesnicu a tak vykoná autorizáciu transakcie.
Podvodníci samozrejme v poštovej objednávke udávajú odcudzené čísla kariet. O dva alebo tri dni opäť poštou kontaktujú hotel a žiadajú zrušenie rezervácie a vrátenie platby na účet, ktorý v emaile uvedú.
Prostriedky z ukradnutej karty tak prevedú na svoj účet. Takáto operácia nie je pre hotel povolená, ale útokom podvodníkov na sociálne cítenie obsluhy v hotelovej recepcii (autohavária, letecké nešťastie, úmrtie v rodine....) možno dosiahnuť porušenie predpisov a získať peniaze z cudzej karty.
Kradnuté karty - v súčasnosti už najprimitívnejšia forma, stále najjednoduchšia a používaná v menej rozvinutých trhoch.
Autor: vb