íckych programov.
Phishing
Je väčšinou falošný e-mail, ktorý vyzerá akoby ho poslala banka, v ktorej máte svoj účet.
Útočník phishingový mail zasiela veľkej množine náhodne získaných mailových adries, preto sa medzi oslovenými nachádza často veľké množstvo ľudí, ktorí nie sú klientmi napadnutej banky.
V správe ste zdvorilo požiadaný o overenie totožnosti, prípadne o zaslanie ďalších údajov - napríklad prístupových kódov.
Najčastejšie je pripojený aj link na falošnú stránku. Po kliknutí na tento odkaz sa klientom objaví stránka verne kopírujúca výzor oficiálnej stránky banky a požadujúca zadanie diskrétnych údajov klienta.
Táto stránka nemá bezpečnostné znaky skutočnej stránky banky. Aj naprierk tomu sa nájdu neobozretní klienti, ktorí na takejto stránke zverejnia svoje diskrétne údaje.
Zlodeji takto získané osobné údaje použijú na ukradnutie peňazí z účtov. Aj napriek upozorňovaniu klientov na kontrolu bezpečnostných znakov na internetových stránkach sú zločinci v týchto podvodoch často úspešní.
Pharming
Pharming je zložitejšou variáciou phishingu. Zlodeji vytvoria falošné webové stránky, ktoré vyzerajú ako oficiálne stránky určitých spoločností podobne ako pri phishingu. Na nasmerovanie klienta na podvodné stránky používajú útočníci prepracovanejší spôsob ako pri phishingu.
Nespoliehajú sa na kliknutie klienta na odkaz, napríklad na v mailovej správe, ale prostredníctvom počítačového vírusu alebo trójskeho koňa, ktorým nakazia klientov počítač je klient bez svojho vedomia presmerovaný na falošné stránky. Ďalší zber údajov je už podobný ako pri phishingu.
Skimming
Pri skimmingu podvodníci kradnú údaje z bankových kariet. Upravujú bankomaty, aby získali údaje nelegálnym kopírovaním informácií z magnetického prúžka karty. Tie si skopírujú, aby neskôr mohli vybrať peniaze z účtu klienta.
PIN sa počas zadávania v bankomate sníma mikrokamerami. Po tom, ako bola karta skopírovaná, vedia vytvoriť falošnú kartu, ktorá obsahuje kópiu kartových údajov. Zločinec potom vie manipulovať s účtom.
Autor: vb