BRATISLAVA. Ešte v roku 2007 kartová spoločnosť VISA hodnotila množstvo pokusov o ukradnutie peňazí z bankomatov na Slovensku za podpriemerné v porovnaní s vyspelými krajinami. V roku 2008 sa situácia zmenila - útoky podvodníkov na karty aj u nás vzrástli.
Vedúci odboru platieb a elektronického bankovníctva Slovenskej sporiteľne Michal Grajcar napriek tomu považuje elektronické bankovníctvo za bezpečné a pohodlné. Šetrí podľa neho čas, peniaze i životné prostredie.
Medzinárodne organizovaní podvodníci
Podľa odborníkov zo Slovenskej sporiteľne sú Phishing a Skimming medzinárodne rozšírenou formou podvodu získavania peňazí z elektronických kanálov. Tieto podvody sú najmä pri skimmingu dokonale organizované a vykonávajú ich medzinárodné zločinecké gangy.
Phishing nie je organizovaný len zločineckými bandami – na internete sa dá za pár dolárov kúpiť phishingový nástroj. Získať na čiernom trhu zoznam mailových adries tiež nie je problém a phishing môže podniknúť aj jedna osoba.
Elektronické bankovníctvo, neutíchajúci boj dobra a zla
Britská platobná agentúra APACS na jeseň roku 2007 informovala, že počas prvých šiestich mesiacov roku 2007 dosiahli skimmingové podvody výšku 72,3 mil. libier (asi 92 mil. eur). Ide o 37 percentný nárast v porovnaní so škodami v roku 2006 (52,8 mil. libier). Špecialista na elektronické podvody, profesor Ross Anderson z Cambridgskej univerzity sa vyjadril, že tento problém sa vyskytuje čoraz častejšie.
Nových prípadov a krádeží pribúda. Banky samozrejme prijímajú proti týmto zločincom čoraz viac bezpečnostných opatrení. Je to neustály boj, zlodeji sa snažia obísť každé nové opatrenie banky.
Slováci platia kartou čoraz častejšie
Priemerný počet transakcií na kartu sa zvyšuje len minimálne, priemerný počet výberov z bankomatu na kartu dokonca klesá. Výrazne rastie využívanie kariet na bezhotovostné platby. Podľa údajov zo Slovenskej sporiteľne v porovnaní s rokom 2002 sa priemerný počet takýchto transakcií zdvojnásobil. Na Slovensku je celkovo vyše dvetisíc bankomatov, ich počet sa každoročne zvyšuje v priemere o 15 perc. Viac ako štvrtina bankomatov patrí Slovenskej sporiteľni (585 na konci roka 2007).
Autor: vb