Tínedžeri patria medzi najaktívnejších používateľov mobilných telefónov. Vplyv mobilov na ich zdravie je však, zdá sa, oveľa väčší, než sa doteraz predpokladalo.
Tím švédskych vedcov pod vedením profesora Lennarta Hardella z Univerzitnej nemocnice v Örebro minulý týždeň publikoval výsledky štúdie, podľa ktorej existuje súvislosť medzi vekom, v ktorom jednotlivec začne využívať mobil, a rizikom neskoršieho ochorenia na rakovinu.
Detský mozog ožaruje viac
„Ľudia, ktorí začali mobily používať, skôr ako dosiahli vek 20 rokov, podliehajú päťnásobne vyššiemu riziku, že neskôr ochorejú na glióm,“ povedal minulý týždeň Hardell na medzinárodnej konferencii o škodlivosti mobilných telefónov, ktorá sa uskutočnila v Londýne.
Glióm je druh rakoviny mozgu. Rovnaké riziko ako pri glióme sa u mladých spája aj so vznikom nezhubného nádoru na sluchu, ktorý môže viesť až k hluchote.
U ľudí, ktorí prišli prvýkrát do styku s mobilmi v staršom veku, sa podľa Hardella preukázala oveľa menšia šanca, že môžu dostať rakovinu mozgu.
Vplyv na vznik rakoviny majú najmä elektromagnetické vlny, ktoré vnikajú do mozgu pri telefonovaní a ožarujú ho. Deti a tínedžeri majú oproti dospelým nevýhodu v tom, že ich mozog sa ešte stále vyvíja. Detská lebka je navyše aj oveľa tenšia.
Európa chce sprísniť limity
„Naše deti trávia množstvo času s mobilnými telefónmi, pokojne sa môže stať, že budeme v budúcnosti čeliť zdravotníckej kríze spôsobenej epidémiou rakoviny mozgu ako výsledku používania mobilov,“ povedal britskému denníku The Independent David Carpenter z newyorskej State University.
O Hardellových a ďalších čerstvých výskumoch o vplyve mobilov na deti sa minulý týždeň diskutovalo aj na pôde Európskeho parlamentu.
„Stanovené limity na množstvo elektromagnetických vĺn sa ukazujú ako zastarané, lebo neberú do úvahy vplyv na rizikové skupiny obyvateľstva ani pokrok vo vývoji informačných technológií,“ napísali členovia parlamentu v stanovisku po zasadaní.
Parlament drvivou väčšinou odporučil ministrom vlád Európskej únie, aby normy sprísnili najmä kvôli deťom a tehotným matkám.
Viac štúdií
O škodlivosti mobilných telefónov na ľudský organizmus sa medzi vedcami vedú aj naďalej polemiky. Niektorí tvrdia, že na závery týkajúce sa dlhodobých účinkov používania mobilov je ešte priskoro, alebo že priamu súvislosť medzi rakovinou a používaním mobilných telefónov zatiaľ stále nemožno dokázať.
Všetky slovenské deti
Podľa prieskumu agentúry GfK používa na Slovensku mobilný telefón deväť z desiatich tínedžerov vo veku od dvanásť do osemnásť rokov. V Bratislavskom kraji má mobil až 97 percent mladých.
Vedci odporúčajú deťom, aby mobilné telefóny radšej používali menej a namiesto prikladania mobilu k hlave čo najviac využívali handsfree sady.
Čo radia vedci deťom
Deťom do dvanásť rokov by rodičia mali dovoliť používať mobilné telefóny iba vo výnimočných situáciách.
Tínedžeri by podľa vedcov mali obmedziť priame prikladanie mobilu ku hlave a čo najviac využívať hands–free doplnky.
Kľúčový vek, v ktorom je riziko získania rakoviny v dôsledku používania mobilu oveľa menšie, je 20 rokov.