SME

Týždeň vo vede

(11. - 17. 9. 2008)

Aj supermasívne čierne diery oscilujú, zistil tím Marka Gierlinského z Durhamskej univerzity (Veľká Británia). Diera v strede galaxie RE J1034+396 (na maľbe Aurory Simonnetovej zo Sonoma State University) má periódu asi hodinu. Dosiaľ boli známe iba oscilácie oveľa menej hmotných čiernych dier v dvojhviezdach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdroj: Nature


Veľké vodné plochy a toky Marsu utvárali jeho povrch dlhšie, odvodila Catherine Weitzová z Ústavu pre planetárnu vedu v Tucsone (USA) s kolegami zo záberov kamery HiRISE na palube sondy MRO. Ide o planiny pri rovníkových kaňonoch Valles Marineris. Mokro tam bolo ešte v dobe pred 3,7 až 3 miliardami rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: Geophysical Research Letters


Kukurica možno porastie aj v chladnejších podmienkach. Tím Stephena Longa z Illinoiskej univerzity (USA) odhalil základ chladuvzdornosti trávy ozdobnice čínskej (na snímke University of Illinois), pestovanej pre biopalivá. Ide o bielkovinu pyruvát fosfát dikinázu vylučovanú do listov. Vedci plánujú vložiť jej gén do kukurice a predĺžiť jej vegetačné obdobie.

Zdroj: Plant Physiology Preview


Možnú liečbu rakoviny ponúka objav tímu Jian-Hua Maa z Kalifornskej univerzity v San Francisku (USA). Gén FBXW7 potláča obsah a tým aj činnosť bielkoviny mTOR, ktorá zohráva ústrednú úlohu v mnohých vážnych ľudských chorobách vrátane rakovinových a kardiovaskulárnych.Zdroj: Science


„Cenu práce“ hmyzích opeľovačov, najmä včiel, pri hlavných plodinách v roku 2005 vyčíslil tím Josefa Settelea z UFZ (Nemecko) a Bernarda Vaissierea z IRNA (Francúzsko) na 153 miliárd eur, čo je zhruba desatina hodnoty celosvetovej poľnohospodárskej výroby. Ak by opeľovače ďalej upadali, spotrebitelia by utrpeli škody 190 až 310 miliárd eur. Najviac postihnuté by boli ovocie a zelenina a olejnaté plodiny. Zdroj: Ecological Economics

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu