SME

týždeň vo vede

(4. - 10. 9. 2008)

Sonda Európskej kozmickej agentúry ESA Rosetta, ktorá je na ceste k priamemu výskumu jadra kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko v roku 2014, na ktorú vysadí aj modul Philae, uplynulý piatok pri prelete vo vzdialenosti približne 800 km úspešne skúmala planétku 2867 Steins (na snímke ESA je mozaika záberov). Potvrdil sa priemer planétky okolo 5 km, najväčší kráter na nej je asi 1,5-kilometrový.

Zdroj: ESA


Bruno Scaillet z Orleánskej univerzity (Francúzsko) s kolegami zistil, že rezervoár magmy pod sopkou Vezuv pri talianskom Neapole (jej výbuch zničil roku 79 Pompeje) nie je na stálom mieste, ako sa myslelo, ale za posledných 20-tisíc rokoch migruje nahor.Zdroj: Nature


Zrážky podľa tímu Daniela Rosenfelda z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme (Izrael) nečakane citlivo závisia od obsahu aerosólov v ovzduší (na snímke Science/AAAS je vpravo dym z požiarov v Amazónii, ktorý potláča dážď, no z tých istých oblakov o kus ďalej v čistom ovzduší - vľavo - rýchlo zapršalo). Pre pravidelnosť a hojnosť zrážok nesmie byť aerosólov ani priveľa, ani primálo. Aerosóly udržujú oblačnosť, v pričistom vzduchu s málom aerosólov oblaky rýchlo stratia vlahu, v znečistenom ovzduší s veľkým množstvom aerosólov sa zasa vyparia, ešte kým zaprší.


Tím Tošiju Muranakaa z Jokohamskej mestskej univerzity (Japonsko) odhalil gén pre enzým beta-amyrín 11-oxidázu, ktorý posilňuje syntézu glycyrrhizínu, skvelého prírodného sladidla obsiahnutého v sladkom drievku (na snímke Kiminoria Tojoku sú veľa sladkého drievka a drviny z neho kryštály cukru, ktorý je stokrát menej sladší). Glycyrrhizín má mnoho farmakologicky užitočných vlastností a teraz ho bude možné vyrábať vo veľkom.

Autor: Zdroj: Science Zdroj: PNAS Zdeněk Urban

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu