Vedci sa už dlho dohadujú o priaznivých účinkoch pitia alkoholu (pravdaže, iba v malých dávkach). Vedci z Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostone v USA zistili, že mierne pitie alkoholu môže niektorým ľuďom pomôcť prežiť po infarkte. „Naša štúdia nedáva odpoveď na otázku, či je alkohol dobrý,“ upozorňuje vedúci autor štúdie Kenneth J. Mukamal. „Ale závery zistené u miernych užívateľov odpovedajú nižšiemu riziku smrti po infarkte. Nevieme však, či to platí aj pre abstinentov.“
Mukamal s kolegami sa zamerali na 1913 ľudí hospitalizovaných po srdcovom infarkte v USA v rokoch 1989 až 1994. Takmer polovica (47 percent) boli abstinenti. Ďalších 36 percent boli ľahkí požívatelia alkoholu, ktorí požívajú menej ako sedem alkoholických nápojov týždenne a 17 percent boli mierni požívatelia alkoholu, ktorí konzumovali v priemere 14 alkoholických nápojov za týždeň.
Vedci znovu hodnotili účastníkov zhruba po štyroch rokoch. 317 subjektov zomrelo do januára 1996. Kým 17 percent abstinentov zomrelo na kardiovaskulárne komplikácie, iba 9 percent slabých požívateľov a 7 percent miernych užívateľov čakal rovnaký osud. „Závery z tejto a ďalších štúdií naznačujú, že u ľudí, ktorí pijú alkohol s mierou, je menšie riziko, že utrpia infarkt, prípadne, že po infarkte skonajú. Ľudia so srdcovou chorobou, prípadne ak sa táto vyskytla v rodine, by však spôsoby zníženia rizika mali radšej konzultovať so svojím lekárom. Rovnováha medzi rizikom a úžitkom z alkoholu je individuálna,“ povedal Mukamal.
(Scientific American, BBC, ENS, Reuters)