
FOTO – ARCHÍV
ť „priateľské“ tváre. Zvyšku stáda dávajú znamenie, či je prišelec priateľom alebo nie, čím členom rodiny umožňujú sústrediť sa na kŕmenie, výchovu mláďat alebo odpočinok.
Čím je samica-vodkyňa staršia a skúsenejšia, tým lepšie rozoznáva starých priateľov. „Slony si bezpochyby v priebehu rokov budujú pamäť a pevne sa jej držia,“ povedala šéfka študijného tímu Dr. Karen McCombová zo Sussexskej univerzity v britskom Brightone.
Pri výskume sa využívalo hi-fi zariadenie, ktoré prehrávalo volanie iných slonov a testovalo sa, či ho vodkyňa dokáže odlíšiť od volania svojich príbuzných. Rodiny s 55-ročnými a staršími vodkyňami sa s niekoľkotisíckrát väčšou pravdepodobnosťou zhlukovali do obranného postavenia, keď počuli volanie rodín, ktoré stretávali len zriedka. Rodiny s mladšími vodkyňami (okolo 35 rokov) sa za rovnakých podmienok zhlukovali len 1,4-krát viac.
Rodiny so staršími vodkyňami zároveň mávali viac mláďat. Neschopnosť rozlíšiť priateľa od nepriateľa spôsobuje, že sa rodina musí správať obranne v čase, keď by sa mala venovať reprodukcii a iným činnostiam. Prvý raz sa preukázalo štatistické spojenie medzi sociálnymi vedomosťami a reprodukčnými schopnosťami.
Závery majú dôležité uplatnenie pre zachovanie druhu – pytliaci totiž väčšinou zabíjajú veľké, staré slony, čím veľmi znižujú šance na prežitie celej skupiny. Vedci sú presvedčení, že všetko, čo odlúči starú matku od rodiny, napríklad pytliactvo alebo prípadné zrušenie medzinárodného zákazu obchodovania so slonovinou, by mohlo mať veľmi negatívny vplyv na reprodukciu slonov.
(mse)