Uhrovské Podhradie 24. augusta (TASR)
Jeho cieľom je zabezpečiť satelitný digitálny príjem rozhlasu a televízie všade tam, kde je príjem analógového vysielanie nekvalitný, informoval autor projektu Ivan Rešetka z Topoľčian. Problematike príjmu satelitného digitálneho signálu sa technicky venuje už 20 rokov. Uhrovské Podhradie je prvou obcou, v ktorej všetci jej obyvatelia už majú v domácnostiach namontované satelitné prijímače. Vďaka nim si môžu naladiť vysielanie prakticky všetkých slovenských a českých televízií a desiatky ďalších z celej Európy. Z digitalizácie sa tešia aj chalupári a majitelia rekreačných chát, ktorých je v dedine približne 80.
Satelitné prijímače získali obyvatelia s trvalým bydliskom v obci za symbolickú korunu. Musia však za to splniť požiadavku spoločnosti, ktorá im ich namontovala, že svoju obec premenujú na Digitálne Uhrovské Podhradie. Zástupca starostu Pavol Slovák potvrdil, že s tým súhlasia všetci občania. Sú spokojní, pretože pred digitalizáciou si mohli naladiť maximálne tri programy, ale obraz bol veľmi nekvalitný.
Uhrovské Podhradie je totiž hlboko medzi horami a signál, nielen televízny či rozhlasový, ale takisto telefónnych mobilných operátorov, je takmer nulový. Ak chceli ľudia ako-tak sledovať televíziu, museli umiestňovať antény na vysoké borovice.
Dnes však už mohli počas slávnostného happeningu sledovať na veľkej obrazovke záverečný ceremoniál olympijských hier v Pekingu v digitálnej kvalite. Na budúci týždeň pošlú na Ministerstvo vnútra SR žiadosť o premenovanie svojej obce s prívlastkom Digitálne Uhrovské Podhradie, potvrdil na slávnosti zástupca starostu.
Projekt Digitálne Slovensko bude pokračovať vyhľadávaním ďalších "zabudnutých" obcí, uviedol autor projektu. Nepredpokladá však, že by už jeho spoločnosť digitalizovala celé obce za rovnakých podmienok, pretože na Slovensku je televíznym a rozhlasovým signálom veľmi slabo pokrytých až 20 percent sídiel. Satelitné prijímače však chcú poskytnúť aspoň sociálnym zariadeniam, domovom dôchodcov či zdravotne postihnutým ľuďom, ktorých by zakúpenie prijímača finančne mimoriadne zaťažilo. Chcú však takýmto spôsobom ukázať ostatným obyvateľom, že ešte pred skončením analógového vysielania v roku 2012 si môžu zabezpečiť kvalitný príjem signálu, konštatoval Rešetka.