SME

Staré umenie, elektróny a algoritmy

Tajomstvá van Goghovho obrazu pomohli odhaliť rýchle elektróny. Záhady starovekých múrov lúšti oveľa rýchlejšie počítačová metóda, ktorá sľubuje revolúciu v archeológii.

FOTOFOTO

BRATISLAVA. Mnohí veľkí umelci využívali pri maľovaní nových obrazov použité plátna. Najmä v skorom období tvorby, keď mali takpovediac hlboko do vrecka. Staršie diela, ktoré považovali za nevydarené alebo neužitočné, jednoducho premaľovali. Kurátorom zbierok a umenovedcom preto teraz okoreňuje život rekonštrukcia ich postupov trebárs v prípadoch, keď pri overovaní pravosti diel zistia, že obraz na plátne nie je jediný. Maliari sa totiž takmer nikdy neunúvali odstraňovaním staršieho. Dobre urobili, lebo to teraz umožňuje lepšie poznať vývoj ich techniky.

Staršie plátna takto často premaľovával aj Vincent van Gogh (1853 - 1890). Podľa odborníkov sa to týka tridsiatich percent jeho tvorby. Pri jeho diele Grasgrond (Trávnik), dnes v Kröllerovom-Müllerovom múzeu v holandskom Otterle, skorší výskum odhalil pod časťou lúky nejasné obrysy tváre. Medzinárodný tím vedcov, konzervátorov a kurátorov sa teraz rozhodol preveriť ich novou röntgenovou metódou.

Žena pod trávnikom

Dosiaľ používané metódy šetrného prieniku pod povrch obrazov majú viaceré výrazné obmedzenia. Nový postup sa zakladá na fluorescenčnej spektroskopii pomocou röntgenového žiarenia vyvolaného synchrotrónovým zdrojom (rýchlym pohybom elektrónov). Konkrétne je to zdroj vo fyzikálnom výskumnom stredisku DESY v Hamburgu. V kocke sa pri tejto metóde analyzuje svetielkovanie ožiareného materiálu. Veľkou výhodou voči doterajším metódam je, že každý prvok svetielkuje špecificky, vďaka čomu možno zmapovať použité farby. Synchrotrónny röntgenový zdroj navyše umožňuje preniknúť hlbšie a zachytiť oveľa väčšie podrobnosti, pričom vrchná maľba deformuje výsledky zanedbateľne. Metódou sa tiež pracuje pomerne rýchlo. A naozaj. Pod výsekom 17,5 x 17,5 centimetra spomenutého obrazu, ktorý van Gogh namaľoval v Paríži v roku 1887, sa definitívne ukázala ženská tvár. Jej črty pripomínajú ženu z iného obrazu tohto autora. Dodatočné skenovanie pomocou synchrotrónneho žiarenia vo výskumnom stredisku ESFR vo francúzskom Grenobli určilo jednotlivé farby, ktoré van Gogh použil pri maľovaní pôvodného ženského portrétu.

Počítač plní Heraklovu úlohu

Archeológov neraz trápi, že cenné staroveké nápisy, maľby alebo mozaiky sa nezachovali vcelku, ale na množstve úlomkov muriva či črepov. Poskladať ich je náročná a dlhotrvajúca práca, ktorá pripomína povestné Heraklove úlohy. Zväčša sa robí ručne, intuitívnymi odhadmi typu čo by k sebe mohlo pasovať. Keďže farby a línie na úlomkoch vybledli a hrany sa obrúsili, vôbec to nie je ľahké. Občas si bádatelia pomôžu vyfotografovaním nálezov a ich skladaním v počítači.

Tejto metóde teraz konečne dali americkí informatici lacnú podobu použiteľnú v teréne. Využíva bežnú technológiu, ktorá sľubuje revolúciu v archeológii. Úspešne ju vyskúšali grécki archeológovia, ktorí sa desiatky rokov usilujú poskladať farebné maľby na úlomkoch muriva z Akrotiri na ostrove Théra (Santorini).

Sídla tamojšej prekvitajúcej kultúry doby bronzovej s väzbami na Krétu i Mykény zasypal pred vyše 3500 rokmi sopečný popol. Keby archeológovia pokračovali doterajším tempom, neskončili by ani za sto rokov. Nová metóda kombinuje výkonné algoritmy počítačovej grafiky a systém spracovania dát, ktorý odráža klasický prístup archeológov. Čo trvalo roky, teraz trvá mesiace či týždne, podľa zachovalosti nálezov. Systém zmapuje a zmeria všetky podrobnosti až desiatich úlomkov za hodinu a potom analyzuje ich možné väzby s ostatnými.

Výsledky skúmania van Goghovho obrazu opísal v časopise Analytical Chemistry tím Jorisa Dika z Delftskej technickej univerzity (Holandsko) a Koena Janssensa z Antverpskej univerzity (Belgicko). Skvelú pomôcku pre archeológov zasa na konferencii SIGGRAPH v Los Angeles predviedli Benedict Brown z Princetonskej univerzity (USA) s kolegami. Ich príspevok vyjde v špeciálnom čísle časopisu ACM Transactions on Graphics.

Zdroje: Analytical Chemistry z 15. augusta 2008, komuniké Princetonskej univerzity z 15. augusta 2008

Žena pod trávou na obraze van Gogha, vpravo ukážka poskladanej nástennej maľby z Akrotiri na Thére. FOTO - DESY HAMBURG; PRINCETON GRAPHICS GROUP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu