Ani moderné technológie a čipy nezabránili tomu, aby bolo možné falšovať údaje zapísané v elektronických pasoch. Ako sa ukázalo, bez najmenšieho podozrenia o manipulácii s dátami je možné meniť fotografiu i biometrické dáta zapísané na čipoch.
Slabiny pasov, ktoré sú distribuované v 45 krajinách sveta, demonštrovali bezpečnostní analytici v Británii, ktorí v priebehu niekoľkých minút do dvojice pasov nahrali fotografie Usamu Bin Ladina a nemenovaného samovražedného bombového útočníka, aby následne na letištnej čítačke preverili platnosť údajov. Pas bol akceptovaný bez upozornenia aj napriek tomu, že na čipe obsahoval zmenené údaje.
Odborníci tvrdia, že klonovanie pasu je otázkou niekoľkých minút, rovnako ako zmena údajov, ktoré sú v ňom zapísané. Druhú úroveň ochrany môže priniesť až register PKD (Public Key Directory), ktorý zatiaľ používa iba 10 zo 45 krajín vydávajúcich pasy. Register obsahuje doplnkové údaje k vystaveným pasom, takže zmenu dát je možné odhaliť.
Nič to však nemení na tom, že klonovanie pasu je jednoduchou záležitosťou a existuje možnosť, že skôr či neskôr sa objaví spôsob, ako oklamať aj PKD register.