SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

V technológiách zaostávame. Vinník? Vláda

Z okolitých krajín je na tom v rozvoji informačných technológií horšie len Poľsko.

Politici si pripíjajú na plán informatizácie spoločnosti. Oveľa viac aktivít zatiaľ nevyvinuli.Politici si pripíjajú na plán informatizácie spoločnosti. Oveľa viac aktivít zatiaľ nevyvinuli. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

Svetové ekonomické fórum minulý týždeň zverejnilo svoju pravidelnú štúdiu Globálna správa o informačných technológiách, v ktorej hodnotí a porovnáva 127 krajín sveta z hľadiska rozvoja informačných technológií.

Slovensko v celkovom hodnotení získalo 43. miesto, čo je lepšie umiestnenie ako Poľsko, ktoré obsadilo 62. miesto, ale horšie ako Maďarsko (37. miesto) i Česko (36. miesto).

Správa vychádza z údajov za roky 2007 a 2008, jej vznik sponzorovala spoločnosť Cisco.

Najhoršia je štátna správa
Slovensko má podľa štúdie silnú pozíciu v celkovom počte počítačov, pripojení na internet a mobilných užívateľov – podľa štatistík pripadá na sto obyvateľov štyridsaťdva s pripojením na internet a deväťdesiat s predplatenou mobilnou službou.

Medzi „silnými stránkami“ Slovenska je napríklad aj počet vedcov a vývojárov alebo výhodný daňový systém pre investorov.

Naopak, najviac slabín oproti iným krajinám má naša štátna správa. Z desiatich najslabších miest v hodnotených ukazovateľov sa vlády priamo týka sedem: v úspešnosti propagácie informačných technológií je napríklad naša vláda na deväťdesiatom piatom mieste. Lepšie si počítanú napríklad vlády Rumunska alebo Nigérie.

Podľa Svetového ekonomického fóra slovenská vláda nemá príliš jasnú predstavu o tom, ako napredovať v oblasti informačných technológií (87. miesto spomedzi 127 krajín sveta) a v desiatke jej najväčších slabín je aj nízka dostupnosť služieb elektronickej vlády – e-governmentu.

Hodnotenie podľa sektorov vyznieva ešte jednoznačnejšie: ak by umiestnenie krajín v rebríčku určoval iba súkromný sektor, Slovensko by skončilo tridsiate ôsme, verejný sektor by spomedzi stodvadsaťsedem krajín skončil sedemdesiaty ôsmy.

E-government: odborníci bijú na poplach
„Odborná verejnosť začína biť na poplach: registruje, že meškáme a nedostatočne využívame príležitosti,“ tvrdí o stave rozvoja e-governmentu na Slovensku Sylvia Šumšalová z Inštitútu pre verejné otázky. „Hovoria to nahlas už pomaly všetci – tak predstavitelia štátnej správy, predstavitelia biznis sféry IT, ako aj experti venujúci sa téme.“

Inštitút v priebehu júna 2008 oslovil dvadsaťdva slovenských odborníkov na informačné technológie spomedzi zástupcov štátnej správy, biznis sektora a nezávislých expertov na IT. Pýtal sa ich na najväčšie problémy e-governmentu na Slovensku, ako i to, ako situáciu treba riešiť.

Naše najväčšie problémy
Najviac, pätnásť oslovených expertov si myslí, že za naše zaostávanie oproti iným krajinám môže neprofesionálne, nekompetentné a nekoordinované riadenie vládnymi inštitúciami.

„Na takejto definícii stavu sa rovnako zhodujú tak zástupcovia štátnej sféry, ako aj zástupcovia biznis sektora či nezávislí experti,“ píše v štúdii autorka.

„Slovensko dlhodobo nepovažovalo rozvoj e-governmentu za svoju prioritu... e-government musí byť prvoradým cieľom vlády, nie druhoradým“ – takéto a podobné tvrdenia uviedli vo svojich odpovediach šiesti zástupcovia štátnych úradov, traja zástupcovia IT sektora a šiesti nezávislí experti.

Problémom je tiež neustále menenie sa garnitúr a ľudí na úradníckych miestach, ako aj rezortná roztrieštenosť, ktorá vedie „k vymýšľaniu už vymysleného“.

Chyba je aj v nás
Podľa Šumšalovej by Slovensku pomohol silnejší hlas ľudí zdola.

„Informatizácia je u nás doposiaľ koncepciou pretláčanou zhora. Tlak verejnosti – či už odbornej, alebo laickej – nie je vnímaný ako dostatočný na to, aby sa z tejto témy stal celospoločensky artikulovaný problém, ktorý treba urgentne riešiť,“ tvrdí.

Silné stránky

Množstvo dostupných počítačov v krajine

Rýchlosť pripojenia na internet

Dostupnosť vedcov a vývojárov

Kvalita vzdelávania

Množstvo exportovanej elektroniky


Slabé stránky

Úspešnosť vlády v propagácii IT

Zahrnutie rozvoja IT do vízií vlády o budúcnosti krajiny

Telekomunikačná infraštruktúra a investície do rozvoja ľudských zdrojov

Webové služby vlády

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moskovský štadión Lužniki počas výročia ruskej invázie na Ukrajinu.

Prikamskije viťjazi terorizujú západnú časť Ruska. Teraz si posvietili na školu, ktorá zanedbáva vlastenectvo.


30. máj
Na snímke z dronu záchranári pracujú na mieste nehody osobných vlakov v Balasore vo východoindickom štáte Odiša.

Viac ako 900 ľudí je zranených.


a 3 ďalší 3 h
Ilustračná fotografia.

Prípadu sa venujú príslušné komisie ObFZ Humenné.


16 h
Hells Angels v Šamoríne.

Polícia začala trestné stíhanie.


TASR 1 h

Neprehliadnite tiež

Karcinóm prostaty sa väčšinou diagnostikuje u mužov nad 50. rokov, u mladších je zriedkavý. Dôležité je nezanedbávať pravidelné prehliadky u urológa.

Miesto bolestivej biopsie pri tejto metóde stačí odber krvi.


TASR 6 h
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 15 h

Rozhovor s astrofotografom Tomášom Slovinským.


a 1 ďalší 16 h

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 2. jún
SkryťZatvoriť reklamu