Guitar Hero: Aerosmith - veteráni na pol plynu

Hudobné hry zažívajú v tomto období obrovský boom. Je úplne jedno, či si zakladáte rockovú skupinu alebo ste sa rozhodli stať gitarovým hrdinom, čaro týchto projektov vám nie je neznáme.

Ak ste do hier, kde brnkáte na umelohmotnú gitaru (prípadne trieskate do bubnov či spievate v prípade Rock Band) ešte neprenikli, môžete si ťukať na čelo v pomyslení, čože na tom môže byť zábavné. Lenže nevedomosť ukrývajúca poznanie hlbokej návykovosti a čírej hrateľnosti vás klamlivo uspáva. Ak máte radi gitarovú hudbu, niet pochýb o tom, že vás to chytí i v prípade hudobných hier. Na osobných počítačoch sa koncom minulého roku predstavil tretí diel Guitar Hero, no veľa vody nenamútil, a preto sa prídavok s celým názvom Guitar Hero: Aerosmith znovu chváli prívlastkom čisto konzolový.

PREDPREDAJ VSTUPENIEK
Vo svojej podstate sa Guitar Hero: Aerosmith nijak závratne od svojich predchodcov neodlišuje, čo je dôvodom skrátenia celej recenzie do datadiskovej formy. Pre neznalých, avšak zvedavých, prinesieme krátke resumé, avšak najlepšie bude, keď sa pustia do recenzie na tretí diel. V pozadí vám prebieha koncert, tentoraz zložený len zo šiestich kampaní po piatich skladbách, pričom každé vystúpenie je situované na iné miesto, v tomto prípade reflektujúce vývoj kariéry skupiny Aerosmith. V každej pesničke prebieha teda v pozadí koncert, no pre vás je (minimálne zo začiatku) dôležitý hmatník gitary v popredí, po ktorom sa k vám blížia farebné krúžky zodpovedajúce farbe tlačidiel na umelohmotnej gitare. V správnom momente musíte tlačidlo stlačiť a „brnknúť“, prípadne držať tlačidlo stlačené a v hre sa daná akcia premení na jeden gitarový tón z danej skladby. Je to jednoduché a určite ste to už niekde na YouTube videli. Príjemné je, že Guitar Hero: Aerosmith je kompatibilná ako s gitarou z tretieho a druhého dielu, tak aj s gitarou z konkurenčnej hry Rock Band. Okrem toho samozrejme môžete kúpiť i gitaru novú, vyvedené v štýle Aerosmith. Počet skladieb je oproti tretiemu dielu, ktorý ponúkol okrem mora sťahovateľných skladieb cez 90 songov, neskutočne biedny. Aerosmith zahrajú v kampani 19 skladieb, 12 je od iných interpretov a potom si môžete ešte v obchode zakúpiť ďalšiu desiatku. Bieda.


Všetky screenshoty nájdete v galérii hry

PREDKAPELY
Počet skladieb je skutočne na kvantitu skúpy a čo je však horšie, ani s tou kvalitou to nie je bohvieaké. Je toho nesmierne málo a samotnou kampaňou sa prebrnkáte nesmierne rýchlo. Je to neospravedlniteľný fakt, hlavne ak sa Guitar Hero: Aerosmith predáva za cenu plnej hry a oproti tretiemu dielu ponúka celkovo len 41 skladieb, jeden súboj s Joe-om Perry a zopár bonusových videí s monológmi členov skupiny Aerosmith. A tie sú síce skvelé, pretože vidieť ako rozprávajú dnes už legendy o začiatkoch svojej kariéry a prvom koncerte na školskom gymnáziu Nipmuc, je skutočne famózne. Okrem toho si zahráte v Orpheum Theatre, Moskve, na futbalovom štadióne alebo dokonca vo vesmíre. Všetky uvedenia sú znovu spracované pomocou komixových animácií, ktoré nemajú najmenšiu chybu. No ale prejdime konečne aj k predkapelám. Keďže je tematicky celý projekt venovaný Aerosmith, v USA nesmierne obľúbenej skupine, je zrejmé, že si pre seba vzala väčšinu skladieb.

To, čo zostalo, však vôbec nie je na zahodenie. Ak nebudeme rátať pokusy Joe-a Perryho v sekcii odomknuteľných skladieb (a tie rátať skutočne nebudeme, pretože nejde o nič extrémne zaujímavé – ale veď preto sólová kariéra gitaristu Aerosmith nebola vôbec jagavá), máme tu zopár podarených kúskov. V niektorých prípadoch síce ide o remaky, ale lepšie ako nič. Sú to klasické rockové skladby staršieho dáta, ale pri The Kinks a ich All Day and All of the Night, The Clash – Complete Control, The Cult – She Sells Sanctuary, The Black Crowes – Hard to Handle alebo pri hosťovačkách (Run DMC a King of the Rock či spoločná pieseň s Aerosmith Walk the Line – alebo Kravitzova skladba Always on the Run) – sa určite vybláznite a zabavíte. Kult niektorých skladieb hovorí sám za seba a hoci mohol byť zoznam omnoho širší, nájdete tu songy, ktoré hviezdnej zostave Aerosmithu viac než konkurujú. Joe Perry je oproti nim príliš slabý hráč.

Oplatí sa, pokým nevystúpi hlavná hviezda večera, pripomenúť aj drobnosti ako napríklad spomínaný súboj. Je tu chvalabohu len jeden a nech vyzerala táto novinka v treťom Guitar Hero akokoľvek lákavo (pre koho, preboha?), nemá s hudbou mnoho spoločného, vašou snahou je robiť svojmu súperovi čo najviac zle a popri tom aj čosi zahrať, aby vás publikum nevypískalo. Výrazne sa však pod pomerne ľahký priebeh podpísala obtiažnosť. Tu sa herný tábor istotne rozdelí. Nepôjde o žiadne preháňanie, ale Guitar Hero III malo až zbytočne premrštenú obtiažnosť, ktorú si na najvyššiu úroveň (so značne špecifickými skladbami, náročnými samými o sebe) vychutnali len skutoční majstri. Alebo tí, ktorí dlhé hodiny až dni cvičili. Guitar Hero: Aerosmith v tomto výrazne poľavilo a dalo by sa povedať, že sa tak sprístupnilo pre mainstream, ktoré by na slovíčko Aerosmith v názve hry mohlo zareagovať a následne by neboli zbytočne frustrovaní. Inak je však náročnosť menšia i práve vďaka skladbám Aerosmithu, ktoré nie sú až tak obtiažne na zahranie, nemusíte pri nich používať žiadne zložité rify či behať prstami po hmatníku hore a dolu. Bežní hráči budú nadšení, fanúšikovia sklamaní. Ale po pravde – tí skutoční fanúšikovia Aerosmith príliš nepočúvajú.

HVIEZDA VEČERA
Svetlá zhasli a nastalo ticho. Zrazu zo zákulisia vybieha dobre známa postava frontmana skupiny Aerosmith. Steven Tyler prichádza a už strúha jednu grimasu za druhou, kamery o snímajú z rôznych uhlov, predvádza svoje staré, známe kúsky, pre ktoré si ho s nikým nezameníte. Aerosmith ako hviezda večera vyzerá na prvý pohľad výborne. Mnohé pohyby hlavných protagonistov boli nasnímané pomocou motion capturingu, iné zas vypracované zo záznamov, takže ak sa len pozeráte, máte skutočne pocit, že tí panáčikovia tam v pozadí, nech vyzerajú akokoľvek komicky, sú skutočne členovia zostavy Aerosmith. Hýbu sa úžasne, predvádzajú svojské kúsky a kamera a animácie všeobecne sú o stupienok vyššie než minule. Síce sa vám po niekoľkonásobnom hraní tej istej skladby postupne opozerajú, ide o divadlo uveriteľné a s výbornou réžiou. Spomínané bonusové videá sú výborné – fanúšikovia pocítia vlhko v rozkroku a ostatní sa pousmejú nad niektorými historkami či skutočným spojením všetkých členov skupiny. Je to fajn ako bonusový predmet, lenže teraz máme pred sebou hru.

Hru hudobnú a pri pohľade na skladby samotné sa nejedna päsť zovrie a prerazí sádro-kartónovú stenu (všetci predsa už dobre vieme, že múr, tehla či tvárnica kladie až príliš veľký odpor).

Skladieb je málo. Rockovo povedané: skladieb je fucking málo. A tie od Aerosmith sú síce fajn, o tom sa nedá pochybovať, len ich sem mohli ešte za dve hrste pridať, prípadne ubrať polovicu zbytočných. Väčšina totiž pochádza spred viac než dvadsiatich rokoch, mnoho ich je zo 70.rokov – a oni síce nie sú zlé, lež sú len priemerné a ten správny pocit kvality získate len u niektorých. Máme tu odrhovačky, ktoré nepustia: Love in an Elevator, Rag Doll, Livin on the Edge, Walk This Way (originál, aj s Run DMC) či Pink. Dokonca boli niektoré hity naspievané pre Guitar Hero znovu: Dream On, Sweet Emotion, Uncle Salty a Toys in the Attic či Mama Kin. To všetko je super, ale kde je zbytok? Nie, I Don´t Want a Miss a Thing až tak nechýbala (aj keď tu byť mala, pretože ide o jednu z najdôležitejších skladieb tohto zoskupenia), ale my chceme The Other Side, Jaded, Janie´s Got a Gun, Amazing, Crazy, Dude a niekoľko ďalších! Ak pribudnú vo forme sťahovateľného (a plateného) obsahu, potom to tvorcovia viac než dosť prehnali, pretože skladieb je už tak dosť málo a výber rozhodne nie je kompletný a musí nahnevať fanúšika.

A práve v tom je pes zakopaný. Pokým nemáte radi Aerosmith, je to pre vás prídavok zbytočný. Pokým túto skupinu radi máte, respektíve ju akceptujete, niektoré skladby sa vám páčia a zároveň máte radi Guitar Hero, je to na zamyslenie. Lenže je vidno, že tu ide o čisto fanúšikovský projekt, ktorý za čokoľvek s logom Aerosmith dajú na stôl kôpku peňazí a skutočná hodnota projektu im je ukradnutá. Je síce príjemné, že sa to konečne dá hrať i na vyššie obtiažnosti (pre také lamy ako je autor článku) a konečne sú aj jednotlivé „noty“ rozmiestnené prirodzene, takže máte omnoho lepší pocit, že brnkáte na gitare, než tomu bolo v minulosti. Vývojári z NeverSoft si v tomto prípade dali záležať a určite to nebolo nič jednoduché, ale to je tak všetko, čo môžeme pochváliť. Ako poklona Aerosmithu to je fajn (aj keď vôbec nie poklona kompletná – tu musel zapracovať nejaký idiot z marketingu, inak to je úplne padnuté na hlavu), ale čo viac? Trojhodinový koncert za peknú pálku.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6,5 / 10
Run DMC? The Clash? Lenny Kravitz? Stone Temple Pilots? Nie, hviezdou večera je tentoraz Aerosmith. Ak ich vyslovene nenávidíte, nemá tento prídavok (nie, nemôžeme to nazývať komplet novou hrou) pre vás cenu ani prepadnutého lístku na koncert Mirka Jaroša. Ak ich radi máte, máte radi aj Guitar Hero, vedzte, že tu je jeden kúsok pre vás. Len tu nenájdete všetko, čo by ste dostať mali a ide o značne predražený darčekový predmet. Je to fakt, ktorý sa nedá nijak zakrývať a podceňovať. Na stranu druhú tu funguje jeden nepríjemný návyk: už týždeň si na dve tri hodinky vybrané skladby ja osobne zahrať musím. Výber je na vás, v tomto prípade ide skutočne len o to, ako hlboko máte do peňaženky.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Obľúbenejší ako Maradona v Neapole nikto nebol. Hamšík dokázal nevídanú vec

Slovák Marek Hamšík vyrovnal klubový rekord Diega Maradonu.

SVET

Brexit pokračuje. Druhá fáza môže skončiť aj referendom

Začínajú najväčšie obchodné rokovania histórie.

KOMENTÁRE

Pointou lyžovačky nie je obrat vlekárov

Keby sa Smer držal v týchto limitoch, žili by sme v šťastnej krajine.

EKONOMIKA

Premiér Fico otáča, odchod do penzie má dostať strop

V roku 2012 štát nastavil vek odchodu do dôchodku na strednú dĺžku dožitia.

Neprehliadnite tiež

OBJEKTÍV

Spojené štáty odtajnili ďalšie desiatky videí z testov jadrových bômb

Niektoré kamery zachytili výbuch v rýchlosti 2400 snímkov za sekundu.

Ako sa nepohádať cez Vianoce a presvedčiť popieračov vedy

Skúste sa zdržať okamžitého menovania a faktov a radšej porozumejte, prečo sa tak ľudia cítia.

TECH_FM

Mimozemská loď? Pri čudnom objekte pochybujú aj vedci

Cez našu slnečnú sústavu preletelo teleso, ktoré prišlo z veľkej diaľky.

Vlasy v odtoku a mokré ponožky. Desať vecí, ktoré ľudia nenávidia najviac

Čím sú ľudia starší, tým radšej majú kozí syr aj sami seba.

Už nie sme jediní s ôsmimi planétami. Objavili miniverziu našej Slnečnej sústavy

Sústava sa nachádza vyše 2500 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Drak.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Legendárna Transsibírska magistrála
 2. Volkswagen a jeho štedrá nádielka modelov
 3. Venujte na Vianoce darček plný informácií!
 4. Týchto 18 rád ako ušetriť som mal počuť ešte pred osemnástkou
 5. Päť faktorov, prečo môže skolabovať slovenský dôchodkový systém
 6. Ceny elektriny rastú. Firmy ale môžu ušetriť
 7. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám
 8. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom
 9. Top First moment dovolenky na leto 2018
 10. Na tohtoročných trhoch pred Auparkom vystúpi aj Katka Koščová
 1. Legendárna Transsibírska magistrála
 2. Auto ako vianočný darček, rastie záujem o zánovné vozidlá
 3. Vianočný bázar chalaňov
 4. Vianočné mecheche 2017
 5. Volkswagen a jeho štedrá nádielka modelov
 6. Študentskou osobnosťou Slovenska Ing. Martina Majorošová
 7. Majstrovstvá Stavebnej fakulty STU v Bratislave v plávaní 2017
 8. Týchto 8 kritérií by mal kvalitný kolagén spĺňať
 9. Beam Suntory zaznamenal silný rast predaja po zmene distribútora
 10. Zamestnanci a študenti EU v BA darovali radosť a vyčarili úsmev
 1. Legendárna Transsibírska magistrála 27 677
 2. Týchto 18 rád ako ušetriť som mal počuť ešte pred osemnástkou 6 881
 3. Päť faktorov, prečo môže skolabovať slovenský dôchodkový systém 3 797
 4. Naše mobilné bankovníctvo si prišli vyskúšať novinári z Rakúska 2 854
 5. Volkswagen a jeho štedrá nádielka modelov 2 715
 6. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom 1 432
 7. Top First moment dovolenky na leto 2018 1 397
 8. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám 1 319
 9. Venujte na Vianoce darček plný informácií! 1 112
 10. Týchto 8 kritérií by mal kvalitný kolagén spĺňať 972